Yatırım yapmaya başla!

Silikon Vadisi Yatırımcıları Çin’in ABD’yi Geçmesinden Korkuyor!

Silikon Vadisi’nin risk sermayedarları Çin’le ilgili endişelerinin nedenlerinden bahsetti. Ayrıntılar haberimizde;
Silikon Vadisi Yatırımcıları Çin’in ABD’yi Geçmesinden Korkuyor!

Silikon Vadisi’nin yatırımcıları, Çin’in giderek gelişen teknolojisiyle ilgili endişe duyduklarını açıkladı. Çünkü Çin’in yapay zeka ve otonom araçlar gibi alanlarda çok yakında Silikon Vadisi’ni devireceği düşünülüyor. Sonuçta; Çinli teknoloji girişimleri, ABD’lilere kıyasla çok daha az düzenlemeyle karşılaşıyor. Bununla da kalmayıp ülkede, yapay zeka algoritmalarını geliştirmek için çok daha büyük veri kümelerine ulaşılabiliyor.

Yani Silikon Vadisi’nin gündemine geçtiğimiz günlerde oturan Çin’in ABD’yi devireceği yönündeki tartışmalar giderek büyüyor diyebiliriz. Tabii bu tartışmaların, Sequoia Capital’in girişim ortağı Mike Vernal’ın Çin’in otonom araçlar ve yapay zeka gibi alanlarda Silikon Vadisi’ni geçeceği yönündeki yorumlarıyla başladığını söyleyelim.

The Churchill Club tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan Mike Vernal, Çin’in ABD’yi nasıl ve neden devireceği üzerine konuştu.

Mike Vernal Çin ABD'yi Nasıl Geçecek“Çin hükümeti ve teknoloji liderleri, inovasyana kilitlenmiş durumda. Sanıyorum ki 3 ila 5 yıl içinde, Çin’in ABD’nin çok daha önünde olacağını fark etmemiz olası ve bu büyük bir risk” demişti.

Etkinlikte bulunan David Cowan (Bessemer), Sarah Guo (Greylock), Nicole Quinn (Lightspeed) ve Tomasz Tunguz (Redpoint) gibi yatırımcılar da Mike Vernal’ın bu yorumuna katılmıştı. Vernal Çin hükümetinin, otonom araçlar, veri paylaşımı ya da fabrika otomasyonu alanlarındaki engelleri kaldırmaya hevesli olduğunu, fakat ABD’li startup şirketlerinin kanunlara takıldığını belirtmişti.

Redpoint’ten Tomasz Tunguz da Çin hükümetinin ülkedeki teknoloji sektörüyle uyum içinde çalıştığını vurgulamıştı.

Mike Vernal'a Göre Silikon Vadisi Tehdit Altında Ayrıca nüfusun büyüklüğü ve gizlilikle ilgili endişelerin azlığından dolayı girişimlerin yapay zeka algoritmalarını geliştirmek için çok daha büyük verilere ulaşma imkanı olduğunu dile getirmişti. Öte yandan; Vernal’ın tahminlerine katılmayan tek kişi ise David Cowan oldu.

Çünkü o teknolojinin, kazanının her şeyin sahibi olmadığı bir alan olduğunu düşünüyor ve Çin’deki inovasyondan bütün ekonomilerin faydalanacağına inanıyor.

Mike Vernal'a Göre Silikon Vadisi Tehdit Altında Fakat diğer yatırımcılar Cowan’la aynı görüşü paylaşmıyor. Ve Sarah Guo, “Silikon Vadisi’nin küresel inovasyon merkezi olarak konumunu koruyabilmesinin yolu, San Jose’un dünyanın her yerinden insanların çalışmak istediği bir yer olarak kalmasıdır” dedi.

Vernal ise söylediklerinin Çin’i eleştirmek anlamına gelmediği, aksine çok sevdiği ülkesini eleştirmek olduğunu söyledi.

Çin Yapay Zeka ve Otonom Araçta ABD'yi GeçecekSilikon Vadisi’nin en başarılı yatırım şirketleri arasında yer alıp Apple, Google gibi devleri destekleyen Sequoia Capital’ın risk sermayedarı Vernal, Facebook’la ilgili de konuştu.

2016’da Sequoia Capital’a katılmadan önce 8 yıldan uzun süre Facebook’ta çalışmış olan Vernal, sosyal medya devinin şu anda hükümetin desteklediği WeChat’e kıskançlıkla baktığını belirtti. Kısacası; ünlü yatırımcı Çin’in Silikon Vadisi’ni geçeceği konusunda epey endişeli ve diğerlerinin de tehlikenin farkına varmasını istiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum