Yatırım yapmaya başla!

Silikon Vadisi Girişimleri Suudi Arabistan’dan Para Almaya Devam Ediyor!

Bu hafta açıklanan iki yeni anlaşma, Silikon Vadisi girişimlerinin Suudi Arabistan’dan hala para aldığını gösterdi. Detaylar aşağıda;
Silikon Vadisi Girişimleri Suudi Arabistan’dan Para Almaya Devam Ediyor!

Bu hafta açıklanan iki yeni anlaşma, Silikon Vadisi girişimlerinin Cemal Kaşıkçı tartışmaları devam ederken Suudi Arabistan’dan hala para aldığını gösterdi. Verilen bilgilere göre, enerji tasarrufu yapan pencereler üreten View ile robot pizza üreticisi Zume’nin birer gün arayla Softbank’tan yatırım aldığını duyurması, bunu gösterdi.

Silikon Vadisi’nin önde gelen girişimlerinden View, Cuma günü Softbank’tan 1.1 milyar dolarlık yatırım alırken, Zume de Perşembe günü Japon devinden 375 milyon dolarlık yatırım aldığını açıkladı. Ve Softbank’ın Vizyon Fonu’nun 45 milyar dolarlık kısmının Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun desteğiyle yaratıldığı tüm dünya tarafından biliniyordu.

Cemal Kaşıkçı olayı nedeniyle Suudi Arabistan eleştiri okları haline gelmişken bu Softbank’ı da etkilemiş, Japon devin hisselerinde bariz düşüş yaşanmıştı.

Silikon Vadisi Girişimleri Suudi Arabistan’dan Para AlıyorNihayetinde Softbank CEO’su Masayoshi Son ile Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman arasında yakın bir ilişki vardı. İşte bu nedenle, Suudi Arabistan’a yöneltilen oklardan Softbank’ın da nasibini alacağı düşünülüyordu. Ancak Suudi Arabistan’a tepki devam etse de Softbank’a karşı sert bir tutum olmadığı anlaşıldı. Ya da en azından Silikon Vadisi girişimleri Softbank’a sırt çevirmedi.

Enerji tasarruflu akıllı pencereler üreten Silikon Vadisi girişimi View’ın Softbank’tan 1.1 milyar dolarlık yatırım alması, bunu gösterdi.

Softbank İki Girişime Destek Robot pizza üreticisi Zume de Wall Street Journal’a göre 375 milyon dolarlık yatırımı Softbank’tan almıştı. Kaldı ki bu yatırımlar, Kaşıkçı cinayeti sonrasında Softbank’ın Suudi Arabistan’la ilişkisi sorgulandığından bu yana yapılan ilk büyük hamlelerdi. Zaten bazı teknoloji titanları kendilerini Suudi Arabistan’dan uzaklaştırmış, örneğin Tesla CEO’su Elon Musk cinayet nedeniyle ülkenin yatırım fonundan bir yatırım kabul edemeyeceğini dile getirmişti.

Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili sorulara yanıt veren Elon Musk; “Suudi Arabistan’dan para almayacağımızı düşünüyorum” ifadeleriyle dikkat çekmişti. Musk’ın öncesinde Richard Branson da Kaşıkçı cinayeti sonrasında Suudi Arabistan hükümetiyle iki turizm projesi ve Virgin’in uzay işine yatırım görüşmelerini askıya aldığını duyurmuştu. Suudi Arabistan’a karşı tavır alanlar arasına Gates Vakfı da katılmış, Bill Gates ile eşi Melinda Gates tarafında yönetilen kurumun Muhammed bin Selman ile gelecekte ki çalışmalarını durdurdukları açıklanmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum