Yatırım yapmaya başla!

Silikon Vadisi Ekonomisi Ters Esen Rüzgarlarla Karşı Karşıya

Son yıllardaki yükselişine rağmen Silikon Vadisi ekonomisinin köpüklü ve dalgalanmalarla karşı karşıya olduğu söylendi. Detaylar aşağıda;
Silikon Vadisi Ekonomisi Ters Esen Rüzgarlarla Karşı Karşıya

2008 Ekonomik Krizi’nden bu yana muazzam büyüme kaydetmesine rağmen yerel bir piyasa uzmanı, Silikon Vadisi’nin dalgalanmalarla karşı karşıya olduğunu söyledi. Piyasanın köpüklü olduğunu dile getiren uzman, bölgenin sonunda zirveye ulaşabileceğini ve yakın gelecekte yavaşlamaya başlayabileceğini tahmin etti.

Bu ay Santa Cruz’da yapılan yıllık Silikon Vadisi Ekonomik Kalkınma İttifakı sırasında konuşan JLL direktörü Alexander Quinn; “San Francisco, Silikon Vadisi’ndeki insanların çoğu muhtemelen dönemin zirvesinde olduğumuzu düşünüyor” dedi. Oakland, East Bay, Sacramento’da büyüme için hala yer olduğunu sözlerine ekledi.

Sonuçta araştırmacılar ve analistler 2019 sonu yaklaşırken, gelecek bir ya da iki yıl içinde ne olacağını tahmin etmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Silikon Vadisi Geleceği Ne Olacak Geçen yıl pek çok iktisatçı ufukta bir resesyon görmese de tarihin, artmakta olanın aşağıya inmesi gerektiğini gösterdiğini ve Körfez Bölgesi’nin yaklaşık dokuz yıllık ardışık ekonomik büyüme ile görülmemiş bir bölgede olduğunu söylemişti.

JLL direktörü Alexander Quinn bu noktada sorunu; “büyüme ne zaman yavaşlayacak ya da tersine dönecek ve ekonomi, şu anda risk sermayesi yatırımı açısından ağırlığının üstüne çıkan bir bölgede ne kadar düşecek” ifadeleriyle açıkladı.

San Francisco’da yaşayan direktör, geleceği bilmek için küresinin olmadığını ama Körfez Bölgesi ekonomisinin sonsuza dek büyümeyeceğini belirtti.

Silikon Vadisi Ekonomisi Sonsuza Dek Büyümeyecek Silikon Vadisi için pek çok karşı rüzgar gören Quinn, konut ve iş gücü kıtlığı, bölgede kiracı ya da mülk sahibi olma maliyeti, inşaat masrafları gibi faktörlerden bahsetti. Şirketlerin hala bölgede kiralayacak milyonlarca metrekare yer aramasına rağmen büyümeyi başka bir yerde aramaya başladıklarını vurguladı.

“Önümüzdeki birkaç ay içinde duyacağımız şey, New York, Chicago’da büyük kira sözleşmeleri. Bunun nedeni Silikon Vadisi’nin inanılmaz derecede pahalı olması değil ki maliyet nedenin bir parçası; neden, emek açısından büyümek için gereken alanın Körfez Bölgesi’nde bulunmaması.”

Aracı kurumun verilerine göre 2009-2017 arasında Silikon Vadisi, gayri safi yurtiçi hasıla büyümesi söz konusu olduğunda diğer tüm büyük bölgelere üstün geldi.

Silikon Vadisi Ekonomisi 2009-2017 Büyüme Ancak Quinn, Körfez Bölgesi’nin ekonomik döngüsünü bir dizi altına hücuma benzeten Quinn; “Altına hücumdan geçiyoruz, çuvallıyoruz, tüm paramızı kaybediyoruz, 10 yıl sonra tekrar dönüyoruz ve bunu tekrar tekrar yapıyoruz.” dedi.

Durgunluktan bu yana, Silikon Vadisi’nin yüzde 11.3’lük işsizlik oranından Ekim ayında yüzde 2.3’e yükseldiğini ve son 10 yılda bölgeye yaklaşık 800 bin çalışan eklendiğini aktardı. Santa Clara İlçesi’ndeki evler 1 milyon dolardan fazla ve Körfez Bölgesi ülkede yaşamak için en pahalı yerlerden biri.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum