Yatırım yapmaya başla!

Şili Maliye Bakanı Pezosun Tarihi Düşük Seviyesinin Ardından Normallik Çağrısı Yaptı

Şili Maliye Bakanı, ülkenin para biriminin dolar karşısında tarihi düşük seviyeleri görmesinin ardından ciddi sonuçlar konusunda uyardı.
Şili Maliye Bakanı Pezosun Tarihi Düşük Seviyesinin Ardından Normallik Çağrısı Yaptı

Şili Maliye Bakanı Ignacio Briones, Şili pezosunun dolar karşısında yüzde 4 gerileyerek tarihi düşük seviyeleri görmesinin ardından üç haftalık huzursuzluğun ülke ekonomisi için vahim sonuçları konusunda uyardı.

Para biriminin zayıflamasının bir endişe işareti olduğunu söyleyen Ignacio Briones, meslektaşları ile birlikte bu durumu çok dikkatle izlediklerini dile getirdi. Şilililere normalliğe dönme çağrısında bulunan Maliye Bakanı, böylece işletmelerin düzgün işleyişlerine, insanların da işlerine geri dönebileceklerini savundu.

Haftalarca süren grevlerin ve mülklerle toplu taşıma araçlarına verilen hasarların ekonomiye 3 milyar dolara mal olduğunu tahmin etti.

Şili Maliye Bakanı Normallik Çağrısı YaptıBaşkent Santiago’da gazetecilere konuşan Briones; “Barışçıl yürüyüşler kendi hedeflerini belirledi ve bu mesaj hükümetin ve muhalefetin aldığı önlemlere yansıtıldı. Tüm eylemlerimizin sonuçları var ve şu anda ekonomide ve özellikle de girişimciler ile en savunmasız sektörlerde görülen ciddi sonuçları var.” dedi.

Bir basın toplantısında konuşan Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera da Salı gecesi protestocular ve polis arasında yaşanan yeni çatışmaları kınayarak sorumlu olanların, daha sert cezalara izin veren katı devlet güvenlik yasası uyarınca yargılanacağına söz verdi.

Ülkenin para birimi Ekim ortasından bu yana yüzde 10’un üzerinde düşerken Salı günü dolar karşısında 800 Arjantin pezosu seviyesini gördü.

Şili Pezosu Dolar Karşısında Düşüşü Düşüşü tetikleyen şey, Salı günü Şili’deki devlet işçilerinin ve bazı sendikalı madencilerin hükümetin anayasayı yeniden yazma kararının ardından henüz tatmin olmadıklarını söyleyerek ülke çapında grev ilan etmeleri oldu. İnsan hakları gruplarına göre bazen kundaklamalara ve yağmalamalara dönüşen ülke genelindeki gösteriler, en az 23 kişinin ölümüne, 2000 sivilin hastanelik olmasına ve 1000’den fazla hak ihlali şikayetlerine yol açtı.

Şili’nin Merkez Bankası Başkanı Mario Marcel Salı günü yaptığı açıklamada, pezosun dik düşüşüne rağmen Şili’nin mali durumunun sağlam kaldığını söyledi ve sakinliğe teşvik etti. Marcel, kendisinin ve meslektaşlarının, ülkeyi son üç hafta boyunca sarsan eşitsizliğe karşı protestoların ekonomik serpintilerini yakından izlediğini dile getirdi.

“Şili’nin ödeme gücü bulunan bir finansal sisteme, sağlam mali duruma, yeterli düzeyde uluslararası rezervlere ve egemen servet fonlarına, yüzde 3’te demirlenmiş enflasyon beklentilerine ve koşullara uygun şekilde adapte edilmiş bir para politikasına sahip olduğu unutulmamalıdır.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum