Yatırım yapmaya başla!

Sigorta Şirketlerinin Ödemek Zorunda Kaldığı En Ağır Maliyetler

Sigorta Şirketlerinin Ödemek Zorunda Kaldığı En Ağır Maliyetler

Topraklarımızda ve tüm dünyada Anadolu Selçuklu Devleti ile başlayıp yaygınlaşan sigorta hizmeti, değişerek ve gelişerek günümüze kadar gelmiştir. O devirde sadece tüccarların ticaret mallarını garantiye alması şeklinde oluşan uygulama, günümüzde çok daha farklı boyutlardadır. Arabanızdan evinize, vücudunuzdan yaşamınıza akla gelebilecek her şey için uygulanmakta olan sigorta çeşidi vardır. Oldukça fazla olan sigorta şirketlerinin ise çalışma sistemi oldukça basit. Siz sigorta talep edersiniz, bu talebiniz şirket tarafından gözden geçirilir ve gerekli incelemelerden sonra sigortalanırsınız. Tabi ki sigortaya göre değişen ve çeşitli kriterleri olan bir de özel fiyatla karşılaşırsınız.

Sigorta hizmetinin temeli, insanın kendisini güvende ve huzurlu hissetmek istemesiyle oluşmuştur. İnsan daima mental veya fiziksel olarak huzurlu bir ortam arar. Akşam uyurken arabanızın çalınma riski, siz tatildeyken evinize hırsız girme riski vs. daima aklımızı kurcalar ve huzursuz eder. Sigortadaki amaç bu huzursuz düşüncelerin minimuma indirilmeye çalışılmasıdır. Siz dışarıdan başınıza gelecek tehlikelere karşı her önlemi alsanız da günümüzde sıklıkla karşılaşan doğal afetleri durduramazsınız. Aslına bakılırsa insanları sigortaya iten en büyük sebep de doğanın gücüdür. Ülkemizde konut sigortalarının maksimum düzeye ulaştığı zaman, geçirdiğimiz 2 büyük deprem sonrasına denk geliyor. Depremden önce sigorta yaptıranlar ise şanslıydı. Hangi olaylar ne kadarlık sigorta talebine neden olmuş, dilerseniz hep birlikte listemizden öğrenelim.

İşte karşınızda sigorta şirketlerinin ödemek zorunda kaldığı en ağır maliyetler:

10 Çin’in SARS Salgını

Çin'in SARS SalgınıTarihte en çok sigorta başvurularının salgınlar ve doğal afetlerden sonra gerçekleştiği kanıtlanmış bir gerçektir. Salgınlar açısından 2003 yılında yaşanan SARS salgını üzerine sigorta talepleri, büyük ödemeler ile sonuçlandı. SARS salgını Çin’in Guangdong eyaletinde başlayarak, bir kaç hafta içinde 37 ülkenden daha fazlasına yayıldı. Olaydan zarar görenlerin sigorta taleplerinin 1 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor.

9 Hint Okyanusu Depremi ve Tsunami

Hint Okyanusu Depremi ve Tsunami2011 yılında Japonya’da meydana gelen olaylar öncesinde, Hint Okyanusu bölgelerindeki ülkelerin çoğunluğunu etkileyen 2004 yılındaki tsunami, en büyük doğal afetlerden biridir. Can ve mal kaybı sonucunda sigorta şirketleri, 1 milyar doları aşan bir fatura ödemişlerdir.

8 Volkanik Patlama

Volkanik Patlama2010 yılında İzlanda’nın şimdiye kadar en hasarlı volkanik patlaması meydana geldi. AB Ulaştırma Komisyonu’na göre aynı yılın baharında, “Eyjafjallajökull” patladı ve neyse ki kimse yaralanmadı. Ancak yine de 3.4 milyar dolar üzerinde hasar vardı. Volkanik püskürme Atlantik ve Avrupa’da yüzlerce uçuşun iptal olmasına neden oldu ve 10 milyon yolcu birkaç hafta için farklı yerlerde mahsur kaldı. Büyük kül bulutları güneye doğru sürüklendi.

7 Kuzey Doğu/Kanada Güç Kesintisi

Kuzey Doğu/Kanada Güç KesintisiŞüphesiz ki bir elektrik kesintisinin en pahalı sigorta taleplerinin arasına gireceğini tahmin etmemişsinizdir. Son derece büyük bir alanı etkileyen kesinti 2003 yılında meydana geldi. Yaklaşık 7 saat süreyle Kanada’da ve ABD’de 8 eyalette yaşayan 10 milyon insan elektriksiz kaldı. Elektrik kesintisinin genel gideri 6 milyar doları buldu. Sigorta talep giderinde çelişkili tahminler olsa da tam bir rakam söylemek oldukça zor. Kesinti, dükkan yağmaları, işlerin durması ve diğer sorunlar için yapılan ödemeler ile bu listeye yerleşmiştir.

6 Çin Depremi

Çin DepremiÇin 2008 yılında oldukça büyük bir depremle sarsıldı. Bu sarsıntı Çin’de şimdiye kadar meydana gelen depremler ve doğal afetler arasındaki yerini en önemlilerinden biri olarak aldı. Ölü sayısı yaklaşık 68.000 olarak duyuruldu. Genel zarar ise 20 milyar doları geçti.

5 Japon Tsunami

Japon Tsunami2011 yılında yaşanan Japonya’daki tsunami’nin yaklaşık 40 milyar dolarlık zararı vardır. Tahminlere göre ise bu zararın günümüzde 100 milyar doları aşmış olabileceği düşünülüyor.

4 9/11 Terör Saldırısı

9/11 Terör Saldırısı2001 yılı 11 Eylül tarihinde meydana gelen terörist saldırıları en maliyetli sigorta taleplerinden birine neden olmuştur. Finansal açıdan 40 milyar dolardan fazla sigorta talebi, iş kesintileri, mülkiyet zararları, hayat sigortaları ve diğerler zararlardan kaynaklandı.

3 Lehman Brothers

Lehman BrothersSigorta şirketleri genellikle bu tür bilgileri gizli konumunda sınıflandığından giderleri tahmin etmek biraz zor olabilir. 2008 yılındaki mali krizin bir örneği de Lehman Brothers’ın çöküşüdür. Sigorta zararını kanıtlamak zor olsa da genel olarak 100 milyar doları aştığı iddia ediliyor.

2 2005 Kasırgaları

2005 KasırgalarıKuzey Amerika’da meydana gelen kasırgalar her yıl sigorta şirketlerine milyonlarca dolara mal oluyor. Fakat 2005 yılında meydana gelen felaket oldukça fazla zarara sebep oldu. Kasırgalar Hurricane Wilma, Katrina ve Rita kasırgalarıydı. 4.000’i aşkın ölüm bilançosu ve 130 milyar dolar toplam hasara neden oldu. Sigorta ödemeleri açısından yaklaşık 130 milyar dolarlık maliyet; ev zararları, kişisel yaralanmalar ve ölümleri kapsamaktadır.

1 2008 Mali Krizi

2008 Mali Krizi1930 yılında meydana gelen “Büyük Buhran” sonrası, 2. en büyük kriz 2008 yılında İngiltere ve diğer ülkeleri etkileyecek şekilde meydana geldi. Finansal krizin bir sonucu olarak birçok işletme iflas etti ve işsizlik oranı arttı. Mağdur olan sektörlerin bazıları sigorta şirketleriydi. Zararlarının yaklaşık 20 trilyon dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor. Böyle yüklü bir miktarla başa çıkamayan çoğu sigorta şirketi iflas etti.

Kültür olarak ne yazık ki bir şeyin kıymetini, değerini onu kaybettikten sonra anlıyoruz ya da “yumurta kapıya geldi” sözünü fazlasıyla yaşıyoruz. Bazı güvenceler hayat kurtarır! Tabi ki hiçbir şey canınızdan önemli değil ama “mal da canın yongası”dır, haksız mıyım?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum