Yatırım yapmaya başla!

Sigorta Şirketleri Tazminatları 29,1 Milyar Liraya Yükselirken Prim Üretimi de Arttı!

Türkiye Sigortacılar Birliği (TSB) tarafından açıklanan verilere göre sigorta şirketlerinin tazminat tutarları %12,6 artarken, toplam prim üretiminde ise %22,4'lük artış meydana geldi.
Sigorta Şirketleri Tazminatları 29,1 Milyar Liraya Yükselirken Prim Üretimi de Arttı!

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) üyeliği bulunan şirketler baz alınarak 2019’un üçüncü çeyreğine ilişkin teknik ve mali veriler oluşturuldu. Bunlardan biri olan TSB 2019 Üçüncü Çeyrek Sektör Raporu, sigorta şirketlerine ilişkin bazı verileri ortaya koydu.

Söz konusu bu rapora göre Türkiye’de bulunan sigorta şirketleri 2018’in aynı dönemine göre %12,6 daha fazla tazminat tutarı üstlendi. Üstlenilen tutar böylelikle 29,1 milyar lira seviyesine çıktı.

Aynı veriler sigorta sektörünün toplam prim üretiminin 2019’un üçüncü çeyreğinin sonuna gelindiğinde %22,4 arttığını gözler önüne serdi. Söz konusu sektörün reel büyümesi %12,1 seviyesinde gerçekleşti. Sektörün toplam prim üretim tutarı ise 48,4 milyar TL’ye işaret etti.

Verilerden elde edilen bu sonuçlara göre hayat dışı sigortaların prim üretimi 41 milyar TL ve hayat sigortalarının prim üretimi 7,4 milyar TL oldu.

Hayat Sigortaları Prim Üretimi ArttıBilindiği üzere özellikle son zamanlarda ciddi bir ivme kaydederek gelişimini sürdüren katılım sigortacılığı, faiz konusunda hassas olan bireylerin sigorta güvencesi olanağından faydalanmasını sağlıyor. Katılım sigortacılığı alanında faaliyet gösteren 12 şirketin sigorta sektörü içindeki payı %5,2 oldu. Bu alandaki toplam prim üretiminin tutarı ise 2,5 milyar TL’ye çıktığı öğrenildi.

Açıklanan rakamlar ayrıca Türkiye’de yer alan sigorta, reasürans ve emeklilik şirketlerinin aktif büyüklüğünün 2018’in aynı dönemine kıyasla %23,2 nominal artış kaydederek 215,6 milyar TL’ye ulaştığını ortaya çıkardı. Bunun yanında toplam öz sermaye büyüklüğünün ise 27,5 milyar TL olduğu belirlendi.

8 Kasım 2019 tarihinden itibaren Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) katılanların sayısının 6,8 milyona çıktığı öğrenildi.

Bireysel Emeklilik Katılımcı Sayısı ArttıDevletin katkısı da dahil olmak üzere fon büyüklüğünün 111,9 milyar TL’ye ulaştığı görüldü. Otomatik katılım uygulaması 2017 yılında devreye girmişti. 8 Kasım 2019’dan itibaren sistemde 5,4 milyon personelin otomatik katılım fon tutarı işlemeye devam ediyor. Söz konusu bu tutarın 7,7 milyar TL seviyesine çıktığı biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum