Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sigorta Sektörü Borsada Kâr Patlaması Yaşadı

Borsada işlem gören şirketlerin yılın ilk yarısında elde ettiği kazancı köşesine taşıyan Ufuk Korcan, banka ve sigorta sektörünün kârını ortaya koydu.
Sigorta Sektörü Borsada Kâr Patlaması Yaşadı
HABER GİRİŞ

Rekor yükseliş serisine devam eden ancak dünkü kapanışında yüzde 2’ye yakın düşüş yaşayan Borsa İstanbul’da (BİST) şirketlerin gösterdiği performans yatırımcıların ilgisine yönelik sonuçları ortaya koydu. Borsa’da yer alan şirketlerin açıkladığı 6 aylık mali tablolarda yılın ilk yarısında banka ve sigorta sektörü dışındaki 449 şirketin toplam net kârının geçen yıla göre yüzde 30.87, satış gelirlerinin ise yüzde 48 arttığı görüldü.

Mali tablo paylaşımında bulunan 449 şirketin 362’si yılın ilk yarısını kârla, 87’si ise zararla tamamlarken şirketlerin satış gelirleri 2 trilyon liraya yaklaştı.

Kârı maksimize eden şirketler arasında ilk sırada gelen ve en yüksek net kâr rakamını 37.3 milyar TL’ye çıkaran Koç Holding’den sonra 19.4 milyar TL ile Sabancı Holding geldi.

Net kâr artışında yüzde 60’ı yakalayan Türk Hava Yolları (THY) ise en yüksek net kâr açıklayan üçüncü şirket olarak 18.2 milyar TL’ye ulaştı.

Borsada işlem gören şirketlerin performansını köşesine taşıyan Dünya gazetesi yazarı Ufuk Korcan, yılın ilk iki çeyreğinde borsada hisse bazlı hareketlerin arttığını paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Sigorta Sektörü Kâr Patlaması Yaşadı

Borsada yıldızı parlayan sektörün sigortacılık oluğunu belirten Korcan, yılık ilk yarısında sektörün kâr patlaması yaşadığını söyledi.

6 sigorta şirketinin borsada toplam net kârının 11.6 milyar TL’ye ulaştığını, söz konusu rakamın geçen yılın aynı döneminde 1.4 milyar TL olduğunu ortaya koydu.

Korcan, “Sektörde en yüksek kârı 2.9 milyar TL ile Türkiye Sigorta ve Anadolu Sigorta açıkladı. En hızlı kâr artışı ise Ray Sigorta’da yaşandı” diye ekledi.

Bankalar Yıllık Yüzde 38 Kâr Artışına İmza Attı

Gündem maddesinde ilk sıralarda yer alan Merkez Bankası’nın kur korumalı mevduat (KKM) kararından negatif etkilenen bankacılık hisselerinin elde ettiği getiriye dikkat çekti.

Borsada işlem gören bankaların kârının yılın ilk yarısında yıllık yüzde 38 artışla 153,6 milyar TL’ye ulaştığını belirterek şöyle yazdı:

“Garanti Bankası 34.2 milyar TL ile yılın ilk 6 ayında en yüksek net kâr açıklayan banka oldu. İş Bankası ilk 6 ayı 31.5 milyar TL, Akbank 31 milyar TL, Yapı Kredi Bankası 24.1 milyar TL kârla kapattı. Bankalar arasında en hızlı kâr artışı yüzde 129 ile Albaraka’da oluştu.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.