Paylaşım

Dövizdeki Artışla Beraber Trafik Sigortası da “Zamlanıyor”


 

2018 yılı itibariyle araç sigorta primlerlerinde artış olacağı söylendi. Gelecek zammın aynısı yılın ikinci yarısı da uygulanabilir. İşte detaylar...

Belli bir zaman trafik sigortalarında dengesizlik ve ortanın bulunamadığı bir durum yaşanmıştı. Sürücülerin bir taraftan, sigorta şirketlerinin bir taraftan kendini haklı yönde çıkarma çabaları vardı. Yaklaşık 2 sene önce gelen düzenlemelerin ardından orta yol bulunmuş ve tavan fiyat uygulamasına geçilmişti.

2017 yılına dair trafik sigortalarında zam kapıları tekrar açılmıştı. Son geçilen uygulama kapsamında sürücülerin sene içerisinde yaptıkları kaza sayıları esas alınmıştı. Şimdi ise yaşanılan dolu olayları ve dövizle artan yedek parça fiyatlarına karşılık %5 zam yapılacağı bildirildi.

Gelecek zam oranıyla birlikte ortalama fiyatlar da doğal olarak değişecek.

2018 Yılında Sigorta Zammı Geliyor

Sigorta şirketleri enflasyon durumlarına karşı geçtiğimiz aylarda %1 artışla giderek son geçtiğimiz Eylül ayında %1.5 prim artırımı yaparak yıl sonuna kadar %10 bir artış yapıldı.

İstanbul’a göre konuşacak olursak; iyi sürücüler için son tavan fiyat 44.4 TL, Türkiye genelinde ise 47 TL artarak 488 ve 517 TL rakamlarına ulaşmıştı.

Yedek parça fiyatlarının dolara bağlı olması artışın en büyük etkeni olarak gösteriliyor.

2018 Yılında Sigorta Zammı Geliyor %5 Artış

Dolar seviyesindeki artış gördüğümüz gibi bizleri her yönden etkilemekte. Kazadan sonra ki araç yedek parça maliyetleri, dolar kuruna bağlı olarak hesaplanıyor. İşte bu sebebten dolayı tavan fiyat uygulaması üzerine gelecek %5 zam, fazladan 27.5 TL artış gösterecek.

Yukarı da ortalama fiyatlara 517 TL demiş olsakta aylık gelen artışlarlar nedeniyle 550 TL civarlarındadır. 2018 yılında gelecek zamla birlikte ortalama tavan fiyatı 577 TL olması bekleniyor.

Asıl planlar 2018 yılının ilk ayı itibariyle %5, ikinci yarı itibariyle bir %5 olmak üzere toplamda sene içerisinde %10 artış yapmak. Benzine gelen son zamlardan sonra bulanan halk, %5’lik sigorta primi zammına karşı nasıl bir tepki verir bilemiyoruz.

Çünkü doların her noktada insanların belini büküyor ve en ufak bir şeyin bile maliyeti artıyor. Sigorta şirketlerin de sorarsanız İstanbul’daki dolu felaketi ve dolarla gelen yedek parça fiyat artışının karşılanamadığını söylerler.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın