Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Signal Advance’ın Piyasa Değeri Musk’ın Yanlış Anlaşılan Tweet’iyle 13’e Katlandı

Elon Musk’ın takipçilerine Signal’i kullanmaları tavsiyesinde bulunması, borsa yatırımcılarının bununla alakası olmayan, aynı isimdeki bir başka şirketin hisselerine akın etmesine yol açtı.
Signal Advance’ın Piyasa Değeri Musk’ın Yanlış Anlaşılan Tweet’iyle 13’e Katlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

WhatsApp’ın tartışma yaratan gizlilik sözleşmesinin ardından, kullanıcılar bu uygulamayı silmeye başladı. Yerine Telegram ve BİP gibi uygulamalara geçilirken en çok tercih edilenlerin başında Signal yer aldı.

Bu arada dün Rekabet Kurulu veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açtı.

Tesla ve SpaceX şirketlerinin kurucusu Elon Musk, WhatsApp sözleşmesi gündeme geldikten sonra Twitter hesabından “Signal’i kullanın” şeklinde kısa bir öneri paylaşmıştı.
Elon Musk Paylaşımı
Kaynak: Twitter

Elon Musk, geçen hafta 185 milyar doları aşan servetiyle dünyanın en zengin insanı unvanını elde etti. Bugüne kadar sayısız başarı elde eden girişimci mühendisin Twitter’daki paylaşımı kullanıcılar tarafından yanlış anlaşıldı. Musk, mesajlaşma uygulaması Signal’i kastetmişti.

Mesajlaşma uygulaması Signal borsada yer almıyor. Fakat kullanıcılar Musk’ın önerisini yanlış anlayarak, sağlık teknolojilerinde hizmet veren, aynı isimdeki şirketin hisselerine yatırım yapmaya başladı. Bu yanlış anlaşılan tavsiye ise söz konusu şirketin hisselerini adeta uçurdu.

Borsa yatırımcıları Signal uygulamasının sahibi olduklarını düşündükleri ve çok da bilinmeyen Signal Advance şirketinin hisselerini aldı.
Signal Advance Hisse Performansı
Kaynak: Investing

Signal Foundation ve Signal Messenger LLC tarafından geliştirilen, platformlar arası şifreli bir mesajlaşma hizmeti veren Signal tamamen bağışlarla çalışıyor ve bu sebeple borsaya kote değil. Ancak birçok yatırımcı, mesajlaşma uygulaması olan Signal ile hiçbir bağlantısı olmayan bu şirketin hisse senetlerine yöneldi.

GCM Yatırım Banner

2015 yılından bu yana 1 doların altında işlem gören şirket hisseleri, son dört gün içinde %1300 arttı. Şirketin piyasa değeri ise 55 milyon dolardan, 660 milyon dolara yükseldi. Signal Advance Inc (SIGL) hissesi kapanışta %438 değer kazandı.

Yıllık bazda en düşük seviyeleri Ocak ve Haziran aylarında kaydetti. Fiyatlar 5 Ocak’ta 0,6 dolardan işlem görüyordu. Musk’ın paylaşımda bulunduğu gün 7’nin üstüne, daha sonra da keskin artışını sürdürerek 38 doların üstüne çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın