Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sigaraya Getirilen Zam Tiryakilerini Üzerken, Ekonomistler Enflasyona Etkisini Değerlendirdi

6 Nisan 2019 itibarıyla bir paket sigara fiyatında ortalama 2 liralık artış yapıldı. Ekonomistler bu artışın vergi gelirlerine ve enflasyona nasıl yansıyacağını yorumladı.
Sigaraya Getirilen Zam Tiryakilerini Üzerken, Ekonomistler Enflasyona Etkisini Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

Global tütün şirketi Philip Morris SA, 6 Nisan itibarıyla yeni fiyat listesini yayımladı. Buna göre sigara fiyatlarına ortalama 2 lira zam uygulandı. En düşük bandrollü sigara fiyatı 11 liraya çıkarken, daha önce 13 liraya satılan en yüksek fiyatlı sigaralar ise 15,5 liraya yükseldi.

2 TL gibi büyük bir fiyat artışının kaçak sigara satışını artıracağı yorumlanırken, ekonomistler bir yandan da tütüne getirilen zammın enflasyonu nasıl etkileyeceğini değerlendirdi.

Haluk Bürümcekçi, hafta sonu açıklanan tütün zammının enflasyona etkisinin az olacağını öngördü.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Tütün ürünlerine uygulanan zammın tamamının yansıtılmadığını belirten Bürümcekçi, fiyat artışının 4 TL kadar olabileceğini aktardı. Üreticide %15 – 20 oranında zam olduğunu ve rekabet ortamından dolayı genel olarak her yerde aynı oranlarda uygulanacağını tahmin ettiğini dile getirdi. Türün zammının yıllık enflasyonda %0,7 oranında etkisi olacağını, bunun büyük kısmının Nisan’da, daha az bir kısmının ise Mayıs’ta hissedileceğini yorumladı.

Everest Yeminli Mali Müşavirlik kurucu ortağı Fedai Aydın , sigara fiyatındaki artışın enflasyonu %0,6 – 0,7 oranında yükselteceğini düşünüyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==15 liraya satılan bir paket sigaranın 12,76 lirasının vergilerden oluştuğunu söyleyen Aydın, ÖTV’deki artışın fiyatlara daha yüksek bir şekilde yansıdığını, bu nedenle enflasyonu %0,6 – 0,7 oranında yukarı çekmesini beklediğini ifade etti.

Tütün ürünlerinde ÖTV hesaplamasında özel bir durum olduğunu aktaran Aydın, sigara fiyatlarındaki 2 TL’lik artışın 1.65 TL’lik kısmının vergilerden oluştuğunu, bu artışın bütçeye 8 milyar liralık ek gelir sağlamasının beklendiğini söyledi. 2018 Şubat verilerine göre tütün ürünlerinden alınan vergilerin 8,5 milyar TL olduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner
5 Ocak’ta alınan kararla sigara vergilerinde %63 olan nispi ÖTV oranı %67’ye yükseltilmişti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Yeni vergi oranlarına göre bir paket içerisinde bulunan 20 adet sigaranın 17 tanesi vergiye gidiyor. Senenin başında yapılan vergi artışları doğrultusunda bir fiyat artışının tamamının sigara fiyatlarına yansıması bugüne kadar görülmemişti. Ancak hafta sonu açıklanan zam haberiyle fiyatların 2 TL artmasının, yılın geri kalan döneminde 8 milyar lira tutarında ek vergi geliri yaratacağı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.