Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sigara Zammı Enflasyonu Uçurmuştu: Yeni Ayar Geliyor

Temmuz ayında otomatik olarak gelen ÖTV zammı enflasyonu körükledikçe ekonomi yönetimi yeni ayarlamalara gidiyor. Yeni vergi düzenlemesi gelecek.
Sigara Zammı Enflasyonu Uçurmuştu: Yeni Ayar Geliyor
HABER GİRİŞ

Temmuz ayında gelen vergi zammıyla fiyat artışı hızlanan tütün ürünlerindeki etiket fiyatları masaya yatırılacak. Habertürk’ün aktardığına göre sigara fiyatlarındaki özel tüketim vergisi (ÖTV) zammına dair düzenleme yapılacak.

Tütün ürünlerine gelen her vergi zammının enflasyonu yükselttiği eleştirileri karşılık buldu.

Otomatik olarak gelecek olan ÖTV zamlarıyla fiyatların uçuşa geçmemesi için vergiye köklü değişiklikler getirilecek.

Mevcutta sigaralara uygulanan vergi oranı yüksek olduğu için ÖTV’deki her 1 liralık artış etiketlere 5,2 liralık zam olarak yansıyor.

Fahiş zamların önüne geçmek adına yılbaşında olduğu gibi yüzde 57 olan nispi vergi düşürülecek.

GCM Yatırım Banner

Bu yöntemle Temmuz zammı döneminde sigara şirketleri 10 lira yerine 5 liralık artış yaparak ÖTV artışı kaynaklı maliyeti sigara fiyatına yansıtacak.

Yılbaşında benzer uygulamaya gidilmiş, nispi vergi oranı yüzde 63’ten 57’ye indirilmişti. Böylece sigaraların perakende satış fiyatına yansıtılan zam tutarı 7,5 TL yerine 5,2 TL olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.