Yatırım yapmaya başla!

Sigara İçmeyen Çalışanlar için Japon Firmadan Ayrıcalık

Japonya’da faaliyette bulunan bir şirket, çalışanlarına sigara içmemeyi özendirecek bir uygulamada bulundu. İşte detaylar…
Sigara İçmeyen Çalışanlar için Japon Firmadan Ayrıcalık

Dünyada maalesef çok sayıda insan sigara içmekte ve bu alışkanlık yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Sigara kullanımının azaltılması için yapılan tüm kısıtlamalara rağmen insanlar bu bağımlılıktan kurtulmakta fazlasıyla zorlanmaktadır. Özellikle kapalı alanlarda uygulanan sigara içme yasağı çalışanların performanslarını sekteye uğratmaktadır.

Japonya’da bulunan bir firma ise sigara içen çalışanla içmeyen çalışanlarını birbirinden ayıracak bir uygulamaya imza attı. Firma kendi bünyesinde yaptığı araştırma ile sigara içmeyen çalışanlarına 6 gün fazladan yıllık izin vererek onları bir nevi ödüllendirmiş oldu. Firmanın bu uygulamayı yapmasında, çalışanların sigara molasında geçirdikleri zamanı göz önünde bulunduğu belirtildi.

Uygulama Şirkette Sigarayı Bıraktırıyor

İngiliz The Telegraph gazetesinde yayınlanan bir habere göre Tokyo’da bulunan şirket, sigara kullanımını azaltacak bir uygulamaya imza attı. Sigara içmeyen insanların fazladan 6 gün yıllık izin ile ödüllendirilmesi, sigara içen çalışanların da dikkatini çekmiş durumda.

Şirketin fazla izin uygulaması sayesinde 4 çalışanın daha sigarayı bıraktığı belirtildi. Şirketin bu uygulamaya gitmesinin ilk adımı ise çalışanlardan birisinin, dilek kutusuna attığı mesaj sayesinde gerçekleşti. Gelen talebi olumlu değerlendiren şirket yöneticileri Eylül ayında başlattıkları uygulamanın meyvelerini görmüş durumda.

Sigara Molasında Geçen Süre Büyük Etken Oldu

Kurum çalışanlarından gelen talepte sigara molasında geçen sürenin 15 dakikayı bulmasının, performansı olumsuz derecede etkilediğine yer verildi. Binanın 29. katında bulunan şirkette çalışanların aşağı kadar inmesi ve sigara içtikten sonra tekrar işlerinin başına geçmesi en az 15 dakika sürüyor.

Kurumun yöneticileri sigara içen insanları kısıtlamak yerine içmeyenleri mükafatlandırmayı seçmiş durumda. Şirkette bulunan 120 kişiden 30’u bu uygulamadan yararlanırken, sigarayı bırakan kişilerin daha da artacağı düşünülüyor.

Her geçen gün sigaraya karşı yapılan yaptırımlar artsa da hala bırakan kişi sayısının yeterli olmadığı görülüyor. Ülkemizde de sigara kullanımının son derece yaygın olduğunu düşünecek olursak, böyle bir uygulamanın yapılmasının ne derece yararlı olacağı ise başka bir merak konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum