Yatırım yapmaya başla!

Sıfır Atık Projesi 18.750 Kamu Kurum ve Kuruluşunda Uygulanmaya Başlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sıfır Atık Projesi’nin bugüne kadar 18750 kamu kurum ve kuruluşunda uygulanmaya başlandığını, söz konusu çalışma ile yıllık 20 milyar liralık tasarruf hedeflediklerini söyledi.
Sıfır Atık Projesi 18.750 Kamu Kurum ve Kuruluşunda Uygulanmaya Başlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde düzenlenen tanıtım toplantısında Sıfır Atık Projesi hakkında bilgi paylaştı. Projenin daha şimdiden 18.750 kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanmaya başladığını söyleyen Kurum, bu sayede yıllık 20 milyar liralık tasarruf elde etmenin yanında, 100 bin kişiye ek istihdam sağlamayı hedeflediklerini anlattı.

Sıfır Atık Projesi ile Türkiye’nin 81 ilinde, bir yıl boyunca tüm deniz ve suların temizlenmesi amaçlanıyor.

Su Kirliliği ÖnlenecekDenizleri ve su kaynaklarını korumak amacıyla başlatılan projenin; bakanlıklar, öğrenciler ve dernekler olmak üzere tam bir seferberlik şeklinde yürütüldüğünü anlatan Bakan Kurum, ülkedeki tüm kıyı şeritlerinde, nehir ve göl kenarlarındaki atıkların tamamen temizleneceğini belirtti.

Çalışma kapsamında tatil ve piknik yerlerinde öğrencilere eğlenceli çevre aktiviteleri düzenleyeceklerini dile getiren Kurum, 12 ay boyunca denizlerimizin sularımızın tüm atıklardan arındırılacağını sözlerine ekledi.

Proje kapsamında bugüne kadar 18 bin 750 kurum ve kuruluşta sıfır atık uygulamasına geçildi.

Sıfır Atık ProjesiGeri dönüşümü yapılabilecek atıkların ayrıştırıldığını anlatan Bakan Kurum, organik atıkların kompost tesislerinde geri dönüşüme tabii tutmak suretiyle, peyzaj alanlarında, parklarda ve millet bahçelerinde kullanılmasının amaçlandığını dile getirdi. Sıfır Atık Yönetmeliği’nin projenin devamı açısından hazırlandığını ve 2023 yılında çöp kamyonların girmediği hiçbir yer kalmayacağını söyledi.

Sıfır Atık Projesi ile yıllık 20 milyar liralık tasarruf elde edilmesi hedefleniyor.

Murat KurumAynı zamanda 100 bin kişiye istihdam sağlanması öngörülen çalışma kapsamında; plastik poşetlerin ücretlendirilmesi, depozito uygulaması ve deniz çöpleriyle mücadele gibi birçok uygulama devreye sokulacak. Bir diğer çalışma ise mavi bayraklı plajlar üzerine olacak. Şu anda 459 tane mavi bayraklı plaj olduğunu belirten Murat Kurum, bu sayı açısından dünyada üçüncü sırada olduğumuzu dile getirdi.

2023 yılında mavi bayraklı plaj sayısı bakımından dünyada birinci sırada olmayı hedeflediklerini, 785 bin kilometrekare alanın %17’sinin korunan alan ilan edeceklerini sözlerine ekledi. Millet bahçelerinin ve korunan alan sayısının artırılması ile hem ekosistemin hem de biyolojik çeşitliliğin korunmasına katkı sağlayacaklarını aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum