Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Siemens 4Ç20 Mali Yılında Net Gelirini %28 Artırdı

Siemens kendi mali yılına göre dördüncü çeyreğinde %28 artışla 1,9 milyar Euro net gelir bildirdi.
Siemens 4Ç20 Mali Yılında Net Gelirini %28 Artırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Siemens kendi mali yılına göre dördüncü çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Siemens AG Başkanı ve CEO’su Joe Kaeser tarafından rapor için ‘olağanüstü zamanlarda mükemmel performans’ yorumu yapıldı.

Kaeser, “Siemens ekibi, olağanüstü bir yılı güçlü bir şekilde tamamladı. Yeni Siemens’in yapısını şekillendirirken, çeyrekteki sanayi ve kazanç performansımız yıldan yıla artış gösterdi,” ifadelerini kullandı.

Siemens, 2019 yılının 4. çeyreğine göre; %28 artışla 1,9 milyar Euro net gelir elde ederken, 2,2 Euro temel hisse başına kazanç bildirildi.
Siemens 2020 Dördüncü Çeyrek Finansal Sonuçları
Kaynak: Siemens

Durdurulan faaliyetlerden 0,8 milyar Euro değerinde gelir elde edildi. Siparişler, bir önceki yılın aynı çeyreğiyle neredeyse aynı seviyede olan 15,6 milyar Euro olarak gerçekleşti. Siparişlerden elde edilen gelir ise 15,3 milyar Euro ile bir önceki yıla göre %6 daha düşük seviyedeydi.

2020 mali yılının son çeyreğinde siparişler ve gelir, olumsuz para birimi dönüştürme etkilerinden ağır bir şekilde etkilendi. Hatta bu etkilere göre ayarlanan siparişlerin %2 artışla 15,6 milyar Euro’ya yükseldi. Özellikle mobilitenin önemli bir büyüme kaydettiği bildirdildi. Grubun toplam geliri ise karşılaştırılabilir bir bazda %3 ılımlı bir düşüşle 15,3 milyar Euro düzeyinde açıklandı.

Sipariş/satış oranı da 1,02 düzeyinde gerçekleşti. Dördüncü çeyrekte şirketin Endüstriyel İşler için düzeltilmiş EBITA’sı yüzde 10 artışla 2,6 milyar Euro’ya ulaştı. Bu artışın yazılım işindeki güçlü performans ve kısmen Bentley Systems hisseleriyle ilgili olumlu etkiden kaynaklandığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner
Şirketin net gelirindeki artış, Siemens Energy’nin bölünmesi ve durdurulan faaliyetlerden elde edilen diğer gelirlerle desteklendi.
Siemens Energy Bölünme Etkisi
Kaynak: Siemens

CEO Kaeser, Siemens’in Avrupa’daki ilk Covid-19 salgını dalgasının makul ölçüde iyi üstesinden geldiklerini dile getirdi. Aynı zamanda işletmenin Avrupa’da devam eden ikinci vakaları nasıl atlatacağına dair hala bazı belirsizlikler olduğunu söyledi. Bu yüzden 2021 görünümünün temkinli olduğunu ifade etti.

CNBC’den Annette Weisbach’a konuşan Kaeser, “Dördüncü çeyrekte çoğunlukla EUR/USD ilişkilerinden dolayı kur etkisinin önemli olduğunu unutmamalıyız. Bu nedenle gerçekten karşılaştırılabilir rakamlara bakarsanız önceki yıla göre siparişlerde %2’lik bir artış olacağına inanıyorum,” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın