Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şiddetin Önlenmesine Yönelik Kanun Teklifi Yasalaştı

Kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik kanun teklifi Meclis’ten geçerek yasalaştı.
Şiddetin Önlenmesine Yönelik Kanun Teklifi Yasalaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Karar Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu tarafından duyuruldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda alınan karardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter Açıklaması
Kaynak: Twitter

Kadın cinayetlerinin her geçen gün arttığı ve suçluların hafifletici bahaneler ürettiği son dönemde, gelen bu haber bir nebze de olsa yüreklere su serpti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda değindiği yasaya göre, failin salt indirim almaya yönelik kılık ve kıyafetine özen göstermesi, takım elbise giymesi, kravat takması gibi duruşmadaki şekli tutum ve davranışları, takdiri indirim nedeni olarak dikkate alınmayacak.

Kasten öldürme, kasten yaralama, tehdit, işkence ve eziyet suçunun kadına karşı işlenmesi halinde cezası artırılacak.

GCM Yatırım Banner

Kasten öldürme suçunda ceza müebbet hapis iken bu suçun kadına karşı işlenmesi halinde verilecek ceza ağırlaştırılmış müebbet hapse yükseltilecek. Kasten yaralama suçunun kadına karşı işlenmesi halinde cezanın alt sınırı 4 aydan 6 ay hapse yükseltilecek.

İşkence suçunun kadına karşı işlenmesi halinde verilecek ceza 3 yıldan 5’e, eziyet suçunun kadına karşı işlenmesi halinde cezanın 2 yıl olan alt sınırı 2 yıl 6 ay hapse yükseltilecek. Israrlı takip olarak nitelendirilen fiiller müstakil bir suç haline getirilecek.

Kadına karşı işlenen kasten yaralama suçu ile sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sırasında veya görevleri dolayısıyla işlenen kasten yaralama suçları tutuklamaya ilişkin katalog suçlar arasına alınacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.