Yatırım yapmaya başla!

Sibos’ta Teknoloji Devlerinin Rekabetiyle Bankaların Fintech Ortaklıklarına Yönelmesine Odaklanıldı

Bankaların değişen teknolojiye ayak uydurmaya çalıştıkları bilinirken, bu hafta gerçekleştirilen bir konferansta da aynı konuya odaklanıldı.
Sibos’ta Teknoloji Devlerinin Rekabetiyle Bankaların Fintech Ortaklıklarına Yönelmesine Odaklanıldı

Büyük bankalar zamanla birlikte değişmeleri gerektiğinin giderek daha çok farkına varırken, sektördeki finansal teknoloji anlaşmalarının sayısı da hızla artıyor.

Çünkü bunun için pek çok banka, ya çarpıcı ortaklık anlaşmaları yapıyor ya da maliyetli iç teknoloji projeleri oluşturmak için bir alternatif olarak rakip girişimleri satın almaya yöneliyor. Bu hafta Londra’da gerçekleştirilen ve  finans-teknoloji alanında dünyanın en büyük etkinliklerinden biri olan Sibos’taki banka yöneticilerinin mesajı da aynı yönde.

Bankalar için ortaklıkların ardındaki mantık, Facebook veya Apple gibi bir şirketin teknik becerisini, teknik bilgi birikimine gerek duymadan kullanabilmek.

Bankalar Apple Facebook Şirketlerin Rekabeti Karşı Karşıya Nitekim bankalar yoğun bir şekilde düzenlendiğinden, teknoloji şirketleriyle birlikte çalışabilme olasılığı, onlara bunu şirket içinde halletmenin pahalı bir hamlesini yapmadan ve potansiyel olarak yanlış bir şeyi riske atmadan yeni ürünleri deneme şansı veriyor. Örneğin Avustralyalı Westpac’ın baş geliştirme sorumlusu Macgregor Duncan; “Kesinlikle birçok fintech ile ortaklık yapıyoruz ve bunu bir bakıma öğrenmek için yapıyoruz ama aynı zamanda bankanın yeni kabiliyetlerini geliştirmek için de ortak oluyoruz” dedi.

Ticari müşterileri için bir ödeme platformu başlatmak isteyen Westpac, geçen yıl Square ve Adyen gibi firmaların rakibi olan Assembly Payments ile ortaklık yapmıştı.

Westpac, Assembly Payments Ortaklık Yaptı Bankanın girişim fonu Reinventure de altı yıllık şirkete yatırım yapmıştı. Macgregor, verdiği bir demeçte bu durumu şöyle anlattı: “Bunu bankanın içinde yapacak olsaydık, uzun zaman alacaktı ve gerçekten pahalı olurdu. Pahalı olmasının ve uzun zaman almasının nedeni, büyük kuruluşların içinde yalnızca sıfır riskli bir politika bulunması.” Sonuçta teknoloji devleri finansal hizmetler alanına girerken bankalar hızlı hareket etmek zorundalar ve büyük borç verenlerin başlarının bu nedenle belada olduğu bir sır değil.

Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing de bu hafta yaptığı bir konuşmada Google, Amazon, Facebook ve Alipay’i bankalardan halihazırda pazar payını alan şirketlere örnek gösterdi.

Deutsche Bank CEO’su Google Facebook Övdü Çin’deki teknoloji şirketleri Alipay ve Tencent’in WeChat Pay’i ile ülkedeki tüketicileri büyük ölçüde kendilerine çekerken, Silikon Vadisi devleri de yol kat etmeye devam ediyor. Apple kısa süre önce Goldman Sachs ile ortaklaşa kredi kartı çıkartırken Facebook da iddialı Libra projesini tanıttı.

Fintech firması Bud CEO’su Ed Maslaveckas da konuyla ilgili teknoloji devlerinin bir müşteriyi çekmek için çok fazla para kaybedebilecek konumda olduklarını dile getirdi. Bud CEO’su ayrıca Apple’ın geniş erişimi ve devasa nakit yığını nedeniyle bankalar için “büyük bir tehdit” olduğunu öne sürdü. Bu düşünceyi doğrulayan danışmanlık firması Accenture’den Sulabh Agarwal, bankalara asıl zorluğun Apple ve Amazon gibi şeylerden geleceğini çünkü çuvalla paralarının olduğunu aktardı. İş birlikleri ve ortaklıkların net bir yol olduğunu da sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum