Yatırım yapmaya başla!

Hızla Büyüyen Siber Sigorta Pazarının 2022’de 15 Milyar Dolara Ulaşacağı Öngörülüyor

En büyük küresel tehlikelerden biri olarak bilinen siber riskler artık kapsama alanı dışından çıkarak iş dünyasını da büyük oranda etkiliyor. Bununla birlikte siber sigorta pazarı da her geçen gün hızla genişliyor.
Hızla Büyüyen Siber Sigorta Pazarının 2022’de 15 Milyar Dolara Ulaşacağı Öngörülüyor

Başlarda yalnızca bilişim teknolojileri için tehlike oluşturan siber riskler, son dönemlerde bu alanın dışına çıkarak iş dünyası ve işletmeler için ciddi bir problem olarak karşımıza geliyor. Bu durumla birlikte siber sigorta pazarı da gün geçtikçe daha hızlı bir genişleme kaydediyor. Bu alanda henüz çok yeni olan Türkiye’nin ise siber sigorta pazarını yılda %30  büyüteceği düşünülüyor.

Doğal afetlerden sonra en büyük küresel risklerde ikinci sırada yer alan siber riskler, özellikle son dönemlerde işletmeler açısından ciddi bir tehlike haline geldi.

En Büyük Küresel Risklerde İkinci SıradaHowden Sigorta Siber Riskler Bölüm Başkanı Shay Simkin, siber risklerin yalnızca bilişim teknolojileri için bir tehlike unsuru olmaktan çıktığını ve bu durumun dünya genelindeki tüm yönetim kurullarını etkisi altına aldığını belirtti.

Siber sigorta pazarının küresel çapta oldukça hızlı bir genişleme kaydettiğini söyleyen Simkin, söz konusu pazarın bu yıl kaydettiği %20’lik prim artışıyla 6 milyar dolar seviyesine çıkacağını öngördü. Ardından siber sigortaların küresel pazarda en hızlı büyüme kaydeden grup olduğunu belirtti. Söz konusu pazar için 2022 yılına ilişkin büyüme tahminini 15 milyar dolar seviyesinde tuttu.

Simkin, siber risk sigortalarının pazarda kaydettiği güçlü ivmeyi pek çok sebebe bağladı.

Siber Risk Sigortaları Pazarda Güçlü İvme KaydettiDünya çapında yeni endişe ve risklerin baş gösterdiğini açıklayan Simkin, siber risklerin bilişim teknolojileri dışında farklı alanlara yayılmasıyla pek çok işletmenin en önemli gündem maddelerinden biri durumuna geldiğini söyledi.

Siber saldırılara yönelik işletme ilgisinin her geçen gün daha da arttığını söyleyen Simkin, mevzuat şartlarının artması ve verilerin gizliliğinin korunma ihtiyacı gibi durumların bunu tetiklediğini belirtti.

Bunun etkisiyle kendisini tehdit altında hisseden şirketlerin siber saldırıların sıklığı, çeşitliliği ve zarar verme düzeyindeki artış gibi çeşitli hususları araştırmaya yöneldiğini söyledi.

Simkin, tam da bu noktada maddi olmayan duran varlıkların değerinde meydana gelen artışlara ve siber risklerden kaynaklanan uzun süreli etkilerin ciddi boyutlara gelen iş aksaklıklarından oluşan hasarlara dikkat çekti.

Siber sigortalarda henüz sürdürülebilir seviyede olan hasar prim oranına işaret eden Simkin, şu ana kadar meydana gelen siber saldırıların yarattığı hasarlara istinaden bu dengenin kısa süre içinde farklılaşabileceğini söyledi.

Hasar Prim Oranı Sürdürülebilir SeviyedeBu durumun primler ile risk kabul şartlarına yansıyacağını tahmin eden Simkin, sigortalıları teminat sahibi olmaya ve kazandığı haklarını temin etmeye davet etti. Sektörlerin etkisi altında kaldığı tehditler ve savunmasızlığa önlem olarak siber sigortaların yenilikçi bir risk niteliği taşıdığını belirtti.

Gerekli önlem alınmadığı takdirde siber risklerin en büyük küresel risklerden ikincisi olmayı sürdüreceğini söyleyen Simkin, pek çok önlem alınması ve yapılan uygulamalara rağmen sürekli olarak gelişmeyi sürdüren bir tehdit olduğunu ekledi.

Sigorta sektörünün bu durumların önüne geçmek için bir kuruluşun uğrayabileceği muhtemel finansal zararların tazminini sağlamak için bir risk aktarımı çözümü geliştirdiğini belirtti. Ardından siber sigortaların genellikle yönetici Sorumluluğu, genel mali sorumluluk ve mesleki sorumluluk gibi risklere karşı önlem oluşturduğunu açıkladı.

Simkin, siber sigortaların genellikle geleneksel sorumluluk poliçelerinde kapsama alanı dışında tutulan firmaların karşı karşıya kaldığı risklere ilişkin yenilikçi bir çözüm sunduğunu belirtti. Söz konusu bu poliçelerin siber olaylardan kaynaklı üçüncü tarafın sorumluluklarını ve şirketin uğradığı hasarları teminat altına aldığını bildirdi. Aynı zamanda olay müdahalesi ve kriz yönetim süreci hizmeti gibi süreçlerin de poliçe kapsamında bulunduğunu ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum