Yatırım yapmaya başla!

Son Dönemde Büyük Artış Yaşanan Siber Saldırılarda İlk Hedef Türkiye!

TrendLabs araştırma şirketinin hazırladığı son rapora göre Orta Doğu’da siber saldırıların hedefinde ilk sırada olan ülkenin Türkiye olduğu belirtildi.
Son Dönemde Büyük Artış Yaşanan Siber Saldırılarda İlk Hedef Türkiye!

Teknoloji ve internet, hızla yaygınlaşıyor ve hayatımızda her geçen gün daha fazla yer tutmaya başlıyor. Bu durum haliyle kötü niyetli yazılımcılar için de bir fırsat niteliği taşıyor. Araştırmalar gösteriyor ki dünyanın hemen her yerinde, siber saldırıların sayısında hızlı bir artış yaşanıyor. Ülkemiz ise bu saldırıların en çok yaşandığı yerlerden biri olarak göze çarpıyor.

TrendLabs araştırma şirketi, son olarak yayınladığı bir rapor ile dünya genelinde yaşanan siber saldırıların dağılımını açıkladı. Açıklanan rapor gösteriyor ki özellikle Orta Doğu bölgesinde Türkiye’nin siber saldırı hedefinde en üst sırada yer almakta. Mayıs ayından beri saldırıların oranında belirgin bir azalma olsa da Temmuz ayından itibaren yeniden artış gözlemlendiği belirtildi.

Hedef Listesinin Başında Türkiye Var

Hedef Listesinin Başında Türkiye Var

Geçtiğimiz 2 aylık süreç içerisinde sayısı 4 milyara yaklaşan siber saldırı tespit edilmiş durumda. Ağırlıklı olarak Orta Doğu bölgesinde yaşanan bu saldırıların hedef listesinin en başında ise Türkiye yer alıyor. Özellikle çok sayıda zararlı web sitesi olduğu belirtilirken Türkiye, WannaCry saldırılarının yoğun olarak yaşandığı yer olmakta.

Rapora göre siber korsanların en çok seçtiği saldırı yollarının başında e-mail gelmekte. Neredeyse tüm internet kullanıcılarının bir e-mail hesabı olduğunu düşünecek olursak, kötü niyetli kişilerin bu yoldan ilerlememesi için hiçbir sebep görünmüyor. Özellikle .xls, .docx ve .exe uzantılı dosyalar ile gerçekleştirilen saldırılarda, kullanıcıların kişisel verileri ele geçirilebiliyor.

Zararlı Yazılımların Sayısı Hızla Artıyor

Zararlı Yazılımların Sayısı Hızla Artıyor

Siber korsanlar, gerçekleştirdikleri saldırılarda pek çok farklı yola başvurabiliyorlar. Bu yollardan en çok kullanılanlardan birisi WannCry adlı saldırı şekli olmakta. Ancak araştırma raporunun sonuçlarına göre son 2 aylık süreçte 22 yeni zararlı yazılımın daha keşfedildiği belirtiliyor.

Yazılımların kökenine gidildiğinde ise önemli bir kısmının Asya kaynaklı olduğu görülüyor. Ülkemiz ise yaşanan siber saldırılarda Orta Doğu sıralamasında birinci olurken dünya genelinde ise 6. sırada yer alıyor. Bu açıdan bakıldığında siber korsanların başlıca hedeflerinden birisinin Türkiye olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple kullanıcıların özellikle bilinmeyen maillere karşı daha dikkatli olması gerekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum