Yatırım yapmaya başla!

Siber Saldırıya Uğradığını Doğrulayan Facebook FBI ile Beraber Çalışacak

Sosyal medya devi Facebook geçtiğimiz günlerde yaşanan siber saldırı ile ilgili 30 milyon hesabın hacklendiğini duyurdu. Yaşanan olay sonrası şirket FBI ile işbirliği yapma kararı aldı.
Siber Saldırıya Uğradığını Doğrulayan Facebook  FBI ile Beraber Çalışacak

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, son yıllarda veri skandalları ve siber saldırılar ile gündeme geliyor. Kullanıcılarının güvenliğini sağlamakta büyük sıkıntı yaşayan sosyal medya devinin başından kara bulutlar eksik olmuyor. Şirket son olarak geçtiğimiz günlerde yine bir hack olayı yaşamış ve 50 milyon hesabın saldırıdan etkilendiğini duyurmuştu.

Ancak Facebook, son olarak yaptığı duyuru ile siber saldırıdan etkilenen kullanıcı sayısını kesin olarak doğrulamış oldu. Buna göre geçtiğimiz günlerde yaşanan hack olayında siber korsanlar 29 milyon hesaba izinsiz erişim sağladı. Yapılan açıklamada siber korsanlar, erişim sağladıkları hesapların e-posta adreslerine ya da telefon numaralarına erişti. Yaşanan bu olayın ardından Facebook olayı aydınlatmak için FBI ile işbirliği yapacak.

Facebook ile FBI Arasında İşbirliği

Facebook ile FBI Arasında İşbirliği

Yaklaşık 50 milyon hesabı etkileyen büyük tehdit sonrası Facebook, FBI ile işbirliği yapma kararı aldı. Yaşanan saldırı sonrası 40 milyon hesabı askıya alan Facebook yönetimi, bu süreçte farklı kurumlardan da destek alacak. 30 milyon kullanıcının hesabı hacklenirken saldırıyı kimlerin gerçekleştirdiğine dair net bir veri elde edilmiş değil.

Durumu FBI yetkilileri ile paylaşan Facebook, olayın araştırmasında beraber çalışmayı planlıyor. FBI’in konu ile ilgili soruşturma başlattığı kaydedilirken, şirket bünyesindeki WhatsApp ve Instagram gibi platformların yaşanan siber saldırıdan etkilenmediği belirtildi.

Özel Mesajlar Hariç Her Bilgiye Ulaşıldı

Özel Mesajlar Hariç Her Bilgiye Ulaşıldı

Facebook yapılan saldırı ile ilgili yaptığı detaylı açıklamada, etkilenen kullanıcıların özel mesajlarının sızdırılmadığını belirtirken, ancak geriye kalan tüm kişisel verilerin ele geçirildiğini duyurdu. Bu kişisel bilgiler arasında, isim, cinsiyet, yaşam alanları, dil tercihi, ilişki durumu, doğum tarihi ve yapılan son 15 kapsamlı arama veriler yer alıyor.

Yaşanan bu durum sonrası saldırıdan etkilenen milyonlarca Facebook hesabına bundan sonra ne olacağı ise merak ediliyor. Facebook Yardım Merkezi tarafından, saldırıdan etkilenen kullanıcıların mağduriyetinin giderilmesi için gerekli adımların atılacağı açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum