Yatırım yapmaya başla!

Siber Korsanlar Popüler Mesajlaşma Uygulamaları WhatsApp ve Telegram’ı Hedef Aldı

Milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan WhatsApp ve Telegram’ı etkileyen yeni bir güvenlik açığı ortaya çıktı. Saldırganların geliştirdiği zararlı yazılım bu uygulamalar vasıtasıyla kullanıcıların medya dosyalarına erişim sağlıyor.
Siber Korsanlar Popüler Mesajlaşma Uygulamaları WhatsApp ve Telegram’ı Hedef Aldı

Günümüzde milyonlarca insanın birbiri ile en hızlı şekilde iletişim kurmasında mesajlaşma uygulamaları başrol oynuyor. İnternet bağlantısının yeterli olduğu uygulamalar sayesinde kişiler birbirlerine yazılı ve görsel öğeleri anlık olarak gönderiyor. Bu uygulamalar arasında ise WhatsApp’ın başı çektiğini söyleyebiliriz.

Son yıllarda Rus yazılımcılar tarafından geliştirilen Telegram’ın da bu mecrada WhatsApp’ın alternatifi olduğunu söyleyebiliriz. Mobil uygulama kullanımında hızla artış yaşandığı şu günlerde her geçen gün yeni bir güvenlik açığının çıktığına tanık oluyoruz. Milyonların buluşma noktası olan bu platformlar siber korsanların hedefi olmaktan kurtulamıyor.

Hedeflenen ise kişilerin özel bilgileri ya da paraları oluyor. Geliştiriciler bu konuda her geçen gün yeni önlemler almaya devam etse de yeni olayların yaşanmasına engel olunamıyor. Son olarak ortaya çıkan bir zararlı yazılımın WhatsApp ve Telegram’ı hedef aldığı ortaya çıktı.

Mesajlaşma Uygulamalarında Güvenlik Riski

Mesajlaşma Uygulamalarında Güvenlik Riski

Güvenlik şirketi Symantec tarafından yayınlanan rapor, siber korsanların mesajlaşma uygulamalarını hedef aldığını gösteriyor. Geliştirilen zararlı yazılım WhatsApp ve Telegram aracılığı ile yayılıyor ve kullanıcıların bu hizmetler üzerinden gönderilen medya dosyalarını hedef alıyor.

Bilindiği üzere uygulamalar aracılığı ile gönderilen resim, video gibi içerikler telefonların medya kütüphanelerine otomatik olarak kaydediliyor. Veriler dahili hafızaya kaydedildiği gibi cihazlara hafıza kartı takılı olması halinde harici hafızaya kaydediliyor. WhatsApp varsayılan ayarlarda verileri hafıza kartına kaydederken, Telegram’da ise ‘Galeriye Kaydet’ özelliğinin aktif olması gerekiyor.

Araştırmacıların çalışmasına göre hackerlar mesajlaşma uygulamaları aracılığı ile telefonun hafıza kartına ulaşabiliyor ve buradaki verileri görme imkanına sahip oluyor. ‘Medya Dosyası Hırsızlığı’ adı verilen yöntem ile WhatsApp ve Telegram’da yüksek riske sahip güvenlik açığının varlığından söz ediliyor.

WhatsApp’tan Düşündüren Açıklama

WhatsApp’tan Düşündüren Açıklama

Symantec’in araştırması sonrası WhatsApp’tan bir yetkiliden kafa karıştıran bir açıklama geldi. Uygulamanın telefondaki depolama yerinin değiştirilmesinin uygun olmayacağını belirten yetkili, “WhatsApp bu sorunu ve daha önceden ortaya atılan güvenlik açığı iddialarını yakından inceledi. WhatsApp, şu anda Android işletim sisteminin sunduğu en iyi depolama imkanlarını kullanıyor ve Android geliştikçe kendi depolama seçeneklerini de geliştiriyor.” diye konuştu.

Telegram cephesinden ise ortaya çıkan güvenlik açığına dair herhangi bir açıklama gelmiş değil. Uzmanlar konuyla ilgili yaptığı değerlendirmelerde, sadece WhatsApp ve Telegram ile sınırlı olmamakla beraber hemen her uygulamada çeşitli güvenlik açıklarının olabileceğini bildiriyor ve kullanıcıları veri gizliliğine dair hassas olmaları hususunda uyarıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum