Yatırım yapmaya başla!

Siber Dolandırıcıların Gözü Sosyal Medya Kullanıcılarında!

Siber dolandırıcılar yeni tuzaklarını sosyal medya kanalları üzerinden kuruyor. İşte dikkat edilmesi gerekenler ve haberin detayları;
Siber Dolandırıcıların Gözü Sosyal Medya Kullanıcılarında!

Teknolojideki gelişmelerin hayatımızda ne kadar önemli değişikliklere neden olduğunun hepimiz farkındayız. Örneğin; kısa süre önce sosyal medya bağımlılığı diye bir kavramın pek çok kişiyi etkisi altına alacağından bihaberken, şimdi hepimiz bu 21. yüzyıl çılgınlığının ne olduğunu biliyoruz.

Kaldı ki teknoloji, bugün sanat eserlerine bakış açımızı bile değiştirmiş durumda. Öyle olmasaydı kendimize 1860 tarihli Waldmüller tablosundaki kadının elinde iPhone mu var diye sormazdık, değil mi? Neticede; teknoloji her alanda geri dönüşü olmayan farklılıklar yarattı. Ve bunlardan bir tanesi de kesinlikle suç dünyası!

Yaşanan gelişmeler internetten yapılan ödemelerdeki artışla birlikte siber dolandırıcıların sayısını da artırıyor.

Siber Dolandırıcılar Hızla ArtıyorSonuçta; son 1 yılda internetten yapılan kartlı ödeme tutarı 85 milyar liraya ulaşmış durumda! İşte bu nedenle de siber dolandırıcılar, kullanıcıların bilgilerine erişmek ve paralarını çalmak amacıyla durmadan yeni yöntemler üretiyor.

Örneğin; daha geçtiğimiz günlerde karşılaştığımız Netflix kullanıcılarını hedef alan dolandırıcılar gibi!

Netflix Kullanıcıları Hedef AlındıBuna ek olarak, bugün temassız kredi kartı olanların karşı karşıya kaldığı tehditten de bahsetmiştik. Kısacası; siber dolandırıcılar çalışmalarına ara vermeden devam ederek insanların canını yakmak için yeni yollar arıyor. İşte bu nedenle de uzmanlar vatandaşı dikkatli olması için uyarıyor.

Kullanıcıların ödeme yapacağı sitelerin güvenilir olduğundan emin olmaları gerektiği vurgulanıyor.

Online Ödeme Yapılacak Siteler Güvenilir OlmalıÇünkü son dönemlerde sıklıkla karşılaşılan bir diğer dolandırıcılık girişimi de sosyal medyadaki sahte internet siteleri. Gerçeklerinin neredeyse birebir taklit ettiği bu sitelerin, vatandaşlar tarafından kontrol edilmesi rica ediliyor.

Yani sosyal medyada sürekli alışveriş yaptığınız güvendiğiniz bir sitenin reklamına tıklayıp bilgilerinizi paylaşmadan önce bunun
orijinal site olduğunu teyit etmelisiniz.

Siber suçluların kurduğu tuzaklara eğitim seviyesi yüksek kişilerin bile düşebildiği söyleniyor.

Siber Suçluların Kurduğu Tuzaklara DikkatÖzellikle de sosyal medya bu konuda dolandırıcılara epey zengin bir potansiyel sağlıyor. Ayrıca markaların taklit edildiği sitelerin haricinde uzun süredir kullanılmasına rağmen hala vatandaşı tuzağına düşüren bilindik senaryolar da var.

Hediye çeki kazandınız, hesaplarınız saldırı altında, hesaplarınızdan işlem gerçekleştirilmiş gibi mesajlar itimat edilmemesi gerekiyor.

Gelen dolandırıcılık mesajlarına pek çok kişinin bilgilerini paylaşarak karşılık verdiği, suçluların da bilgileri kötü amaçlı kullandığı belirtiliyor. Bu nokta BKM’nin vatandaşları Dikkatli OL Paylaşma kampanyasıyla uyardığını da belirtelim. Sonuç olarak; dolandırıcıların tuzaklarına düşmemek için online ödemelerinizi güvenilir sitelerden ve cihazlardan yapmalı, cihazınızı antivürüs programlarıyla korumalı, kişisel bilgilerinizin istendiği mail ya da mesajlara güvenmemelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum