Yatırım yapmaya başla!

Asya Ticaret Umutlarıyla Karışırken, Shenzhen Endeksleri Yüzde 2 Civarında Düştü

Ticaret savaşında yakın zamanda bir anlaşma olacağına yönelik umutlar artarken, Asya piyasaları karışık seyretti.
Asya Ticaret Umutlarıyla Karışırken, Shenzhen Endeksleri Yüzde 2 Civarında Düştü

ABD ve Çin’in yakında anlaşma sağlayacağı umuduyla Asya’da hisse senetleri, bugün öğleden sonraki işlemlerde karışık işlem gördü. ABD Başkanı Donald Trump, dün New York’taki Birleşmiş Milletler toplantısında, ABD ile Çin arasındaki bir anlaşmanın düşünülenden daha erken gelebileceğini söyledi.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi, bir yıldan fazla süren ve küresel olarak finansal piyasaları sarsan ticaret gerilimleri yaşıyor. Bu gerilimlere son vermek için de uzun süredir müzakereler yapılıyor.

Anakara Çin’in hisseleri, öğleden sonraki işlemlerde düşüş kaydederken, Shenzhen endekslerinde yüzde 2 civarında kayıp meydana geldi.

Shenzhen Endeksleri DüştüShenzhen bileşeni yüzde 1,97 oranında değer kaybederken, Shenzhen kompoziti yüzde 2,311 oranında geriledi. Şanghay bileşiği ise yüzde 0,73 oranında düşüş gösterdi.

Çinli teknoloji şirketi Tencent’in hisse senetleri yüzde 0,67 oranında yükselirken, Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 0,16 oranında artış kaydetti. Japonya göstergesi Nikkei 225 endeksi ise ağır robot üreticisi Fanuc’un yüzde 0,28 oranındaki desteğiyle yüzde 0,22 oranında yükseldi.

Japon Topix endeksi ise Aralık 2018’den bu yana görülmeyen seviyelerin üstünde yüzde 0,44 oranında yükseldi. Bu yükseliş ise Trump’ın, Washington ile Tokyo arasında ilk ticaret anlaşmalarının yapıldığının söylenmesiyle gerçekleşti.

Japonya Otomobil Üreticileri Birliği Başkanı, Tokyo ve Washington arasındaki ticaret müzakerelerinin otomatik tarifeleri önleme yönünde şekillendiğini söyledi.

Tokyo ve Washington Müzakereleri OlumluToyota hisseleri, öğleden sonraki işlemlerde yüzde 1,28 oranında değer kazanırken, Honda hisseleri yüzde 1,43 ve Subaru hisseleri yüzde 2,03 oranında yükseliş kaydetti.

Güney Kore göstergesi Kospi endeksi, yonga üreticisi SK Hynix’in hisselerinin yüzde 1,83 oranında artışıyla birlikte yüzde 0,33 oranında değer kazandı. Avustralya’nın gösterge endeksi S&P ASX 200 ise yüzde 0,42 oranında değer kaybetti. Genel olarak Japonya hariç MSCI Asya endeksi yüzde 0,12 oranında arttı.

Olumlu ticaret duygularının ortasında bir strateji uzmanı, bunun bir dereceye kadar zarar olduğunu söyledi. Daiwa Capital Markets’ta Asya Pasifik araştırması baş sermaye stratejisti olan Paul Kitney, “Küresel ticaret hacimleri bir önceki yılın aynı dönemine göre ardı ardına üç ay düşüş gösterdi. Bu, küresel finansal krizden bu yana ilk kez,” ifadelerini kullandı.

ABD ve Japonya arasındaki müzakerelerin Kitney, “Bana göre ABD’deki ters çevrilmiş verim eğrisi kadar önemli olan çok büyük bir haber,” dedi.

Müzakereler Çok ÖnemliSözlerinin devamında Kitney, “Ticarete konu olan ticari mal pazarındaki bu yavaşlama, pazarlanabilir büyük mal ihracatçıları için negatif. Almanya, Japonya, Kore, Tayvan, Çin,” dedi.

Öte yandan Singapur’un Ağustos ayındaki sanayi üretim verilerinin açıklanması bekleniyor. Yatırımcıların ticaret savaşının ada ülkesinin ekonomisine olan etkisini izlediği tahmin ediliyor. Ağustos ayındaki Hong Kong ticaret verileri de bugün açıklanacak.

Gece boyunca Dow Jones Sanayi Ortalaması 162,94 puan yükselerek 26.970,71 seviyesine ulaştı. S&P 500 endeksi ise yüzde 0,6 oranında yükselişle 2.984,87 puanı görürken, Nasdaq Kompoziti yüzde 1,1 oranında artışla 8.077,38 puandan kapandı.

Wall Street’teki yukarı doğru hareketler, olumlu ticaret hissinin Salı günü ABD Meclis Başkanı Nancy Pelosi tarafından ilan edilen Trump’a yapılan soruşturma konusunda endişeleri gölgelenmesiyle geldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum