Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Shell’in Malezya’daki Yenilenebilir Enerji Destekli Yatırımı

Shell, yeni yatırımındaki gaz sahalarında yenilenebilir enerji kullanılarak, güneş panelinden gelen güç ile destekleneceğini açıkladı. İşte detaylar;
Shell’in Malezya’daki Yenilenebilir Enerji Destekli Yatırımı
HABER GİRİŞ

İngiliz-Hollanda ortaklığında çok uluslu petrol ve doğalgaz şirketi olan Shell bugün yaptığı açıklamasında Malezya açıklarında bulunan Rosmari-Marjoram gaz sahalarına yatırım yapacağını duyurdu.

Açıklamada Shell’in yan kuruluşu olan Sarawak Shell Berhad’ın (SSB) yüzde 80 işletme hissesi ile Petronas’ın yukarı akışlı birimi Carigali Sdn Bhd’nin yüzde 20 hissesi ortaklığıyla birlikte Rosmari-Marjoram gaz projesini geliştirmek için nihai bir yatırım kararının alındığı bildirildi.

Rosmari-Marjoram sahalarının Bintulu, Sarawak, Malezya kıyılarından 220 kilometre uzaklıkta olduğu belirtildi. Açık deniz platformu için güneş enerjisi kullanılarak yenilenebilir enerji ile güçlendirileceğine dikkat çekildi.

Rosmari-Marjoram geliştirmesinin Petronas sıvılaştırılmış doğal gaz kompleksine sürekli gaz tedariki sağlamak için stratejik bir proje olduğu vurgulandı.

Projenin günde 800 milyon standart fit küp gaz üretecek şekilde tasarlandığının bilgisini veren Shell, gaz üretiminin 2026 yılında başlamasının planlandığını ekledi.

GCM Yatırım Banner

Upstream Malezya Ülke Başkanı ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Ivan Tan bu ortaklık hakkında şöyle konuştu:

“Petronas, Sarawak Hükümeti’nin desteğinin ve ortaklığının, Rosmari-Marjoram ile bu dönüm noktasına ulaşmak için kritik öneme sahiptir. Shell’in Sarawak’ta uzun ve gururlu bir geçmişi var ve rekabetçi ve dayanıklı projelere yatırım yaparak Sarawak ve Malezya’nın ekonomik büyümesine daha fazla katkıda bulunmayı dört gözle bekliyoruz.”

Rosmari-Marjoram’ın yenilenebilir enerji ile destekleneceği söylenerek, açık deniz platformunun 240 güneş panelinden gelen gücü kullanacağı bilgisi verildi.

Karadaki tesisin ise hidroelektrik santrallerden sağlanan Sarawak şebeke sistemine bağlanacağı belirtilerek, dizel jeneratörlerin ve pillerin yedek olarak kullanılacağı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.