Yatırım yapmaya başla!

Shell’in Dördüncü Çeyrek için Kâr Uyarısı Hisseleri Düşürdü

Petrol devi Royal Dutch Shell’in hisseleri, şirketin dördüncü çeyrek için kâr uyarısının ardından düştü.
Shell’in Dördüncü Çeyrek için Kâr Uyarısı Hisseleri Düşürdü

Hollanda merkezli petrol devi Royal Dutch Shell’in Londra Borsası’nda işlem gören hisseleri firmanın piyasalara yaptığı kâr uyarısının ardından yüzde 0.7 düştü. Enerji devi açıklamasında, dördüncü çeyrekte vergiden sonra 1.7 milyar dolar ila 2.3 milyar dolarlık değer düşüklüğü zararı kaydetmeyi beklediğini bildirdi.

Değer düşüklüğü zararı ile ilgili detaylar sağlanmadı. İsviçre bankası UBS, aralığı “nispeten küçük” olarak nitelendirmesine rağmen diğerlerine eklendiğinde bunun Shell’in dördüncü çeyrek kazançlarına toplamda 3 milyar dolar civarında baskı uygulayacağını bildirdi.

Ayriyeten sermaye harcaması beklentilerini de azaltan Shell’in şimdi Ekim’den Aralık sonuna kadar 24 milyar dolara yakın durmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Petrol ve gaz üretiminin üçüncü çeyrekten itibaren artması beklenirken upstream petrol üretiminin günde 2.775 ila 2.825 bin varil arasında kalacağı tahmin edildi. Nihayetinde yavaşlayan taleple karşı karşıya olan Shell’in dördüncü çeyrekte 2.3 milyar dolara kadar değer düşüklüğü zararı beklemesi ve üç aylık petrol üretimi satış tahminini kısması dikkat çekti.

Petrol devi Ekim ayında yaptığı açıklamada da ABD ile Çin arasındaki gerilimlerin, talebe zarar verebileceği ve performansı etkileyebileceği konusunda uyarmıştı. Üçüncü çeyrek sonuçlarında kârının yüzde 15 düştüğünü açıklayan Royal Dutch Shell, bu düşüş için düşük enerji fiyatlarına ve kimyasal madde marjlarına işaret etmişti.

Royal Dutch Shell’in CEO’su Ben van Beurden bilançoya ilişkin olarak; “Bu çeyrekte, düşük petrol ile gaz fiyatlarına ve kimyasal marjlara rağmen güçlü nakit akışı ve kazanç sağlamaya devam ettik” demişti.

Bugün Royal Dutch Shell ile ilgili başka bir haber de Shell’in yüzen Fransız offshore rüzgar enerjisi şirketi Eolfi satın almasını tamamlaması oldu. Satın alma işlemi Shell tarafından şirketin mevcut rüzgar ekibini geliştirmesini sağlamak, Shell’in offshore deneyimini ve proje yönetimi uzmanlığını kaldırmak için fırsat sağlamak olarak nitelendirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum