Yatırım yapmaya başla!

Shell ve Airflow Ortaklığında Geliştirilen “Starship Kamyon”

En büyük petrol şirketlerinden biri olan Shell, yine en iyiler arasında olan Airflow kamyon şirketi ile Starship Truck projesini sundular!
Shell ve Airflow Ortaklığında Geliştirilen “Starship Kamyon”

Konusu geçen bir petrokimya şirketi olabilir ancak geleceğin araç projeleri için en çok çalışan firmalardan biri de Shell‘dir. Son zamanlarda petrolle uğraşan firmalar alternatif yakıt kaynaklarına sağlam çalışmalar yapıyorlar. Britanyalı British Petroleum (BP), StoreDot’a yaptığı 20 milyon dolarlık bir yatırımla elektrikli araçların hızlı batarya dolumlarına yönelik müthiş planlarını bizlere sunmuştu.

Verimli araçlara yönelik yeni atak Shell’den geldi. Starship adı verilen kamyonun karoser yapısının hızlı tren gibi olması bir yana, en ağır yüklerde rakip kamyonlarına göre %40 daha fazla tasarruf ettirecek yöntem bulmuşlar.

Starship Projesi için Shell Airflow Truck Company ile Anlaşmış

Güç birleşimi yapan iki büyük firma usta oldukları kısımlarda kendilerini göstermişler. “Yarınların kamyonu” bir yapıda gösterilen Starhip’te aerodinamik unsurlar esas alınmış.

1983 yılında Bob Sliwa tarafından kurulan kamyon şirketi Airflow, bundan önceki tasarımlarında da farklı araçlar üretmeye yönelik olduğunu gördük. Yani elektronik aktif bir hava girişi!

Yuvarlak hatlara sahip ve hızlı bir tren görüntüsü veren Starship’in dizel motorunu isteğe ve ihtiyaca göre soğutacak bir ön ızgaraya sahip.

Kamyon tasarımında fazla girinti olmadan, rüzgar direncine  uğramayacak şekilde parçaları tasarlanmış. Projenin temel noktası olan yakıt verimliliğine en büyük katkı da buradan geliyor.

Starship’in Düşük Yakıta Yönelik Bir Çalışması da Malzeme İçeriği!

Burun tasarımının rüzgarı delecek şekilde olduğunu söyledikten sonra gövde yapısını oluşturan parçalar da karbon fiberden imal edilmiş. Geleceğin kamyonunun bu şekilde hafifletilmesi sağlanmış.

Starship’in Motoru için Shell – Airflow Akıllıca Bir Yöntem Geliştirmiş

Ön kısımda, Shell kamyonuna temel gidiş hareketini verecek dizel motor bulunuyor. Kamyon, herhangi bir şekilde rampa gibi yerlerdeki zorlanmalarına karşı, akslara hibrit elektrikli motorlar yerleştirmiş.

Araç içerisinde çalışan yardımcı ekipmanların kullanacakları enerjiyi motorlardan almamak için Starship’in tavanına 5.000 watt’lık güneş enerjisi panelleri yerleştirilmiş. Böylelikle akslardaki elektrik motorlarının ve diğer enerji çekecek malzemelerin güç tedariği panellerden alınmış oluyor.

Oldukça ince düşüncelerle ele alınan projede lastik basınçlarını ayarlayan ve gerektiğinde şişiren sistemin bile olacağı söylendi. Çünkü, basıncı düşük bir lastiğin sürtünme katsayısı çok olacağından, bu da yakıta eksi yönde etki edebilir.

Uzun mesafelerde ağır yük taşımacılığı için ortaya çıkartılan Starship, bir süre daha Tesla’nın full elektrikli kamyonu SEMI’ye ihtiyaç duyurmayacak. Ve en önemlisi de dizel motorla fazla zehirli gaz salınımı yapmadan, maksimum yakıt tasarrufu sağlanacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum