Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Shell 3Ç20 Kazançları Tahminleri Aşarken Temettü Oranı Artırıldı

Petrol devi Royal Dutch Shell, 2020'nin üçüncü çeyreğinde beklentilerin üstünde kazançlar bildirirken, temettü oranını artırdığını duyurdu.
Shell 3Ç20 Kazançları Tahminleri Aşarken Temettü Oranı Artırıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Genel merkezi Hollanda’da bulunan petrol devi Royal Dutch Shell, 2020 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal raporlarını açıkladı. 3. çeyrekte beklentilerin üstünde kazanç performansı kaydeden şirket, hissedarlarına da temettü oranında artış planı müjdesini verdi.

2020’nin ikinci çeyreğinde 638 milyon dolarlık kazanç bildiren Shell, üçüncü çeyrekte 955 milyon dolarlık düzeltilmiş kazanç açıkladı.
Shell 3Ç20 Düzeltilmiş Kazançları
Kaynak: Shell

Bu kazanç, 2019 yılının üçüncü çeyreğindeki 4,77 milyar dolarlık net kâr ile karşılaştırıldı. Refinitiv anketine katılan analistler ise şirketin üçüncü çeyrekte 594 milyon dolarlık kazanç açıklamasını bekliyorlardı.

Şirketin CEO’su Ben van Beurden, “Sektör lideri nakit akışlarımız, hissedar dağıtımlarını artırırken, gelecekteki işlerimizi büyütmemizi sağlayacak ve bizi ikna edici bir yatırım vakası haline getirecek. Performansımızın gücü bize stratejik yönümüzü belirleme, temettü büyümesini sürdürme ve hissedar dağıtımlarını artırmak için net parametrelerle nakit dağıtım çerçevesi hakkında netlik sağlama konusunda güven veriyor,” ifadelerini kullandı.

Shell’in hissedarlara atfedilen geliri, 0,5 milyar dolar olurken, geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla daha düşük gerçekleşen rafinaj marjları ve üretim hacimlerini yansıttığı söylendi.
Shell Hissedarlara Atfedilen Gelir
Kaynak: Shell

Hissedarlara atfedilen gelire değer düşüklüğü ücreti dahil edildiğinde 1,1 milyar dolara ulaşırken, emtia türevlerinin gerçeğe uygun değer muhasebesinden 0,5 milyar dolarlık kazançlarla dengelendiği açıklandı. Hissedarlara atfedilen malzeme maliyeti ayarlamasının ise eksi 0,3 milyar dolar olduğu bildirildi.

Şirketin düzeltilmiş kazançları, üçüncü çeyrekte 1 milyar dolar oldu. Bu kazancın, petrol ve LNG için daha düşük gerçekleşen rafinaj marjları ve üretim hacimlerini yansıttığı söylendi. 1,4 milyar dolarlık pozitif işletme sermayesi hareketlerini içeren işletme faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışının 10,4 milyar dolar olduğu ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Çeyrek için yatırım faaliyetlerinden nakit akışından ise 2,8 milyar dolarlık çıkış olduğu bildirildi. Çıkışın esas olarak sermaye harcamalarından kaynaklandığı ve kısmen elden çıkarmalardan elde edilen gelirlerle dengelendiği söylendi.

2020’nin üçüncü çeyreğinde hissedarlara dağıtılan toplam temettü miktarının 1,2 milyar dolar olduğu da bildirildi.
Shell Artırılan Temettü Oranları
Kaynak: Shell

Shell, üçüncü çeyrek için ve sonrasında yıllık olarak yönetim kurulu onayına tabi olmak üzere hisse başına temettü oranını yaklaşık %4 artırarak, 16,65 dolara çıkaracağını açıkladı. Kurul ayrıca net borcunu 65 milyar dolara düşürerek toplam hissedarı hedefleyecek olan bir nakit tahsis çerçevesini onayladı.

Yönetim Kurulu Başkanı Chad Holliday, “Kurul, Shell’in yakın zamandaki performansını ve gelecekteki işlerini büyütme planlarını inceledi ve hissedar dağıtımlarını sürdürülebilir bir şekilde büyütebileceğinden ve büyüme için yatırım yapabileceğinden eminiz,” ifadelerini kullandı. Şirket yılın ilk çeyreğinde II. Dünya Savaşı’ndan sonra ilk kez temettüsünü azaltmıştı.

Euronext Amsterdam’a işlem gören Shell A grubu hisseleri, raporun ardından %3,40 oranında artıda 10,41 Euro’dan işlem görmeye başladı.
Shell Hisseleri Rapor Sonrası Yükseliş
Grafik: Market Watch

Dünkü işlemleri 10,07 Euro’dan sonlandıran hisseler, bugünkü işlemlere 10,54 Euro’dan başladı. Açılışın ardından bir miktar gerileyen hisseler 10,28 seviyesine inerken, raporla birlikte güçlü bir yükseliş kaydetmeye başladı.

Hisselerin 5 günlük getirisi %1,99 oranında ekside bulunurken, yılbaşından bu yana %60,15 oranında negatif performans kaydetti. 1 yıllık getiri performansı ise %59,95 oranında negatif bölgede bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın