Yatırım yapmaya başla!

Shell’in 3Ç19 Kârı %15 Azalırken, Hisse Geri Alım Programının Sonraki Aşamasını Başlattı

Petrol devi Royal Dutch Shell, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 15 oranında kâr düşüşü ile karşılaştı.
Shell’in 3Ç19 Kârı %15 Azalırken, Hisse Geri Alım Programının Sonraki Aşamasını Başlattı

Hollandalı petrol devi Royal Dutch Shell, bugün yaptığı açıklamada üçüncü çeyrek net kârında yüzde 15 düşüş bildirdi. Bu düşüş için düşük enerji fiyatları ve kimyasal madde marjlarına işaret etti. Hissedarlara, mevcut kar maliyetine (CCS) göre; net kâr için vekil olarak kullanıla ve belirlenmiş kalemleri hariç tutan net gelir, 2019’un üçüncü çeyreği için 4.767 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bu, bir önceki yılın aynı çeyreğinde 5.624 milyar dolardı ve ikinci çeyrekte 3.462 milyar dolar düzeyindeydi. Analistler, CCS bazında hissedarlara atfedilebilen üçüncü çeyrek net gelirini ve tespit edilen kalemleri hariç tutabilmek için 6.468 milyar dolar gelmesini bekliyorlardı. Ayrı olarak, şirket tarafından sağlanan bir analist fikir birliği, 3.912 milyar dolar kâr tahmininde bulunmuştu.

Shell hisseleri, açılış zilinden kısa bir süre sonra neredeyse yüzde 2 oranında düştü.

Hisseleri Yüzde 2 DüştüHissedarlara atfedilen ve tanımlanmış kalemler hariç CCS bazında üçüncü çeyrek net geliri 4.767 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu, bir önceki yılın aynı dönemine göre üçüncü çeyrek kârında yüzde 15’lik bir düşüşe işaret etti.

Shell, hisse geri alım programının bir sonraki dilimini, Perşembe günü başlattı. 27 Ocak 2020’ye kadar olan ve en fazla 2,75 milyar dolar tutarında toplam bedeli dikkate aldı.

Royal Dutch Shell’in CEO’su Ben van Beurden yaptığı açıklamada, “Bu çeyrekte, düşük petrol ile gaz fiyatlarına ve kimyasal marjlara rağmen güçlü nakit akışı ve kazanç sağlamaya devam ettik,” ifadelerini kullandı.

Shell ayrıca, hisse geri alım programının bir sonraki dilimini, 27 Ocak 2020’ye kadar olan ve en fazla 2,75 milyar dolar tutarında olan toplam bedeli ile başlattığını duyurdu.

Hisse Geri Alımı Sonraki AşamaPetrol devi, iptal için hisselerini 12 milyar dolara satın almıştı. Beurden, “25 milyar dolarlık hisse geri alma ve net borcu azaltma niyetimiz değişmedi. Hakim olan düşük makroekonomik koşullar ve zorlu görünüm kaçınılmaz olarak eğilimi yüzde 25’e düşürme hızı ve hisse geri alım programının 2020’de tamamlanması konularında belirsizlik yaratıyor,” dedi.

İngiliz-Hollandalı petrol şirketinin hisseleri, 2018 yılının aynı dönemine göre yüzde 1’in üzerinde bir düşüş gösterdi ve bunda; düşük petrol fiyatları ile durgun küresel talep hakkındaki endişeler etken oldu.

Uluslararası gösterge Brent tipi ham petrol, bu sabah yüzde 0,2 oranında artıda 60,75 dolardan işlem gördü. ABD West Texas Intermediate (WTI) ise yüzde 0,1 oranında yükselişle 55,14 dolardan alıcı buldu.

Brent tipi ham petrol fiyatları Nisan ayındaki zirveden bu yana neredeyse yüzde 20 düşerken, WTI fiyatları aynı dönemde yüzde 15’ten fazla düştü. Bu haftanın başlarında BP, üçüncü çeyrek net kârında yüzde 41 oranında bir düşüş bildirerek, daha düşük yukarı yönlü kazançlar, daha zayıf ham vadeli işlemler ve hava koşullarına işaret etmişti.

ABD’li rakipleri Chevron ve Exxon Mobil’in üç aylık kazanç raporunu Cuma günü bildirmesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum