Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Shazam için Telefondan Çalan Müziği Tanıma Özelliği Geliştirildi

Çevrimiçi müzik uygulaması Shazam’ın Android sürümü, artık telefonda çalan şarkıları da tanıyacak.
Shazam için Telefondan Çalan Müziği Tanıma Özelliği Geliştirildi
HABER GİRİŞ

Akıllı telefon kullanıcıları için popüler uygulamalar arasında yer alan Shazam, zaman içerisinde daha iyi bir kullanım deneyimine kavuşmaya devam ediyor. Müzik uygulaması olarak geliştirilen Shazam, kullanıcıların bir yerde çalan ve adını bilmedikleri şarkı hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlıyor. Uygulamaya tıklayarak çalan şarkıları tanıyan Shazam’ın bu özelliği daha işlevsel hale geliyor.

Uygulama bugüne kadar sadece ortamda çalan şarkıları tanıyacak şekilde çalışıyordu. Ancak geliştirilen yeni özellik ile telefonda çalan şarkıları da Shazam sayesinde tanımak mümkün olacak. Telefondan şarkı tanıma özelliği şu an için sadece Android sürümünü kapsıyor. Önümüzdeki günlerde iOS uygulaması için de özelliğin yayınlanması bekleniyor.

Cihazlarda Çalan Şarkılar Tanınacak

Cihazlarda Çalan Şarkılar Tanınacak

Beğendikleri şarkının adını bilmeyen kullanıcılar için Shazam’ın harika bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz. Uygulama bugüne kadar sadece telefonun mikrofonu aracılığı ile çalışıyordu. Yani dışarıdan çalan müzik kolaylıkla algılanıyor hatta ilgili bağıntıları kullanıcılara gösteriliyor. Ancak cihazda yüklü olan bir müziği tanımak için Shazam yeterli olmuyordu. Gelen yeni özellik bu eksikliği ortadan kaldırıyor.

Android için sunulan Pop Up adlı özellik sayesinde cihazın içerisinde çalan ve kulaklık ile dinleyebileceğimiz şarkılar Shazam tarafından kolaylıkla tanınacak. Uygulamada kalıcı bir bildirime yer verilmiş ve kullanıcılar buraya tıklayarak cihazda çalan şarkıları tanıyabilecek.

GCM Yatırım Banner

Shazam cihazda çalan şarkıyı tanımakla kalmıyor sözlerini de kullanıcının karşısına çıkarıyor. Uygulama YouTube ve Spotify’da çalan şarkıların bilgilerine eksiksiz olarak ulaşabiliyior.

Özelliğin iOS’a Gelmemesi Şaşırtıcı

Özelliğin iOS’a Gelmemesi Şaşırtıcı

Bilindiği üzere Shazam, geçtiğimiz yıl Apple tarafından satın alınmıştı. Apple’ın sahibi olduğu bir uygulamaya gelen özelliğin ilk olarak Android için geliştirilmesi ve iOS’a gelmemesi şaşırtıcı. Ancak Apple’ın iOS üzerinde yapmış olduğu sıkı denetimin bu duruma zemin hazırladığı belirtiliyor.

Apple, arka planda çalışan uygulamaların ses erişimine sahip olmasına izin vermiyor. Bu da söz konusu özelliğin iOS için geliştirilmesini zor hale getiriyor. Ancak Shazam’a özel bir izin verilir mi bilinmez. Apple kendi politikasında bir yumuşama gösterirse aynı özelliğin iOS için sunulduğunu görebiliriz. Apple kullanıcıları şu an için kulaklığını telefonun mikrofonuna tutarak şarkıları tanıma işlemi gerçekleştirebilirler.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.