Yatırım yapmaya başla!

SGK’dan Sigortalılara Kolaylık: Prim Yetmezse Ödenen Para Geri Alınabilecek

Emeklilik yaşını doldurdukları halde primlerini tamamlayamayan ya da tamamlama olanağı bulunmayan sigortalı çalışanlar, ödedikleri parayı Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) toplu bir şekilde geri alabilecekler. Bu yeni düzenlemeye dair önemli detaylar aşağıda;
SGK’dan Sigortalılara Kolaylık: Prim Yetmezse Ödenen Para Geri Alınabilecek

Bilindiği üzere çalışanların emekli olabilmeleri için belli gün sayısında prim ödemesi yapmaları gerekiyor. Ayrıca bununla birlikte yaş ve yıl şartlarını da yerine getiriyor olmaları gerektiği biliniyor.

Fakat bazı sigortalı çalışanlar yeterli çalışma imkanı bulamadıkları için gereken prim gününü dolduramıyor. Sistem, bu sigortalıların emekliliklerini olanaklı kılmak adına askerlik, doğum borçlanması gibi imkanları da sunuyor.

Sağlanan tüm bu haklara rağmen yine de emeklilik şartlarını tamamlayamayan çok sayıda vatandaş bulunuyor.

Emeklilik Şartlarını Tamamlayamayan Çok Sayıda Vatandaş BulunuyorSöz konusu bu mağdurluğu yaşayan vatandaşların çalışma imkanları olmasa da ödedikleri primler boşa gitmiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu bu primlerin sigortalıya geri ödemesini toplu bir şekilde gerçekleştiriyor.

Bu durum memurlarda ise kesenek iadesi şeklinde yapılıyor. Toplu parayı alma hakkına sahip olmak için ise 2 şart gerekiyor. Bu şartlardan ilkinin sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmıyor durumda olmak ya da kendi işini (Bağkur) yürütüyor olmamak olduğu biliniyor.

Şartlardan ikincisinin ise emeklilik için gereken üç şarttan ikisini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak olduğu açıklandı. Bu şartlara uyum sağlayanlar gerekli primleri tamamladıkları takdirde zaten emekli olabiliyorlar. Fakat primlerinin eksik olduğu ya da tamamlama imkanının olmadığı durumda paralarını geri alabiliyorlar.

Vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da söz konusu bu imkandan faydalanarak parayı geri alabiliyor.

Kanunu Mirasçılar da Bu İmkandan FaydalanabiliyorBu noktada önemli bir ayrıntı olarak, vefat eden vatandaşın kanuni mirasçılarına ölüm aylığı olarak bilinen dul ve yetim maaşının bağlanmamış olması gerekiyor.

Öte yandan parayı talep etmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) dilekçe ile başvuru yapmak gerekiyor. SGK, bu işlemi kendiliğinden gerçekleştirmiyor. Bu sebeple vatandaşların muhakkak dilekçe ile başvuru yapması gerektiğinin altı çiziliyor.

Vatandaşların durumu incelenip gerekli şartlar taşındığı halinde kurum tarafından geri ödeme yapılıyor.

Gerekli Şartlar Taşındığı Halinde Kurum Tarafından Geri Ödeme YapılıyorAyrıca eski SSK’lılar (4A) için 2008 yılından önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008’den sonra ise yalnızca işçi primlerinin geri ödemesi yapılıyor. Bağkur’lular (4B) için ise tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor. Söz konusu bu primler sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan meydana geliyor.

Sağlık için ödenen primler (GSS) ve yapılan doğum, askerlik gibi borçlanmaların geri ödemesi gerçekleştirilmiyor. Ayrıca toplu para alanlarda emeklilik için her şey sona ermiş olmuyor. Para alındıktan sonra çalışmaya başlanması halinde bu kez “ihya” sistemi aktifleşiyor. Bu durumda parası alınan prim günleri tekrardan ödenerek mevcut primlere eklenebiliyor.

Bu ödemelerde SGK geçmişten bugüne kadar geçen zaman için bir faiz işleme uygulamıyor. Fakat yatırılan primler güncelleme katsayısına göre tekrar hesaplanıp miktardaki düşüşler gideriliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum