Yatırım yapmaya başla!

Servet Değerindeki Geleceğin 10 Havalı Teknolojisi

Servet Değerindeki Geleceğin 10 Havalı Teknolojisi

20 yıl önce telefonlar oldukça nadir bulunan aletlerdi. Öyle herkes sahip olamazdı. Yurdumuzda taşra kesimlerinde sadece muhtarlara verilen bir haktı. Birinin telefonla işi olduğunda, bağlı olduğu muhtarın kapısını çalar; eğer santral müsaitse görüşmesini yapardı. Günümüzde ise evlerden çıkıp cebimizde yer almayı başardı. Hem de ne özelliklerle! Bu ayrıntıdan yola çıkarsak, bir 20 yıl sonra bizi nelerin beklediğini tahmin bile edemeyiz. Belki de o günün çocuklarına, içinde bulunduğumuz durumu anlattığımızda bize tebessüm edecekler.

Dünyada hala teori aşamasında olan birçok proje var. Usta mühendisler ve bilim adamları insanlık için devrim niteliğinde olabilecek buluşlar üzerinde hiç durmadan çalışıyor. Kendini temizleyen tuvalet, temizlik yapan robotlar buna bir derece örnek gösterilebilir. Genellikle bulunan icatların çoğunluğu günlük yaşamda daha az emek harcayarak, istenilen şeyi elde etme üzerine kurulu. Tabi ki bu durumun olumsuz yanı da var, bizleri tembelliğe alıştırıyor. Ama her ne olursa olsun teknolojiden uzak duramayız.

Sizler için hazırladığımız listede ise oldukça maliyetli olan geleceğin göz doldurucu icatları yer alıyor. Çoğunun gelişim aşaması devam ediyor. Her birinin yakın gelecekte en popüler teknolojik aletler olması bekleniyor. Bu teknolojik ürünler neler mi? Dilerseniz gelin hep birlikte sizler oluşturduğumuz listeden öğrenelim.

İşte karşınızda geleceğin oldukça maliyetli teknolojileri:

10 Robotlar

RobotlarYıllarca insanoğlu, kendi yaşam formlarını ve fiziksel yapısını taklit eden, insan ihtiyaçlarını karşılayan robotlar hayal etmiştir. İnsanlar belki de ilk çağlardan beri zorlandıkları şeylere pratik bir güç istiyor. Robotlara son 50 yıldır ilgi arttı, en fazla 20 ya da 30 yıl içinde insanların yerine bazı durumlarda kullanılmaları muhtemeldir.

Robot sektöründe gelişme ve başarı inanılmaz etkileyici bir seviyeye ulaştı. Şimdilerde kokteyl karıştıran, çöp kutusu temizleyen veya masaj yapan bir robot alabilirsiniz. Basit bir mikrodalga da olsa hemen hemen her evde bir robot fikri vardır. Robotlar telefonlar gibi hızla gelişerek yakın zamanda her evde olabilir.

9 Holografi

HolografiHologramlar, ışığın şiddeti ve ışık dalgalarının doğrultusunu beynine aktararak cismi üç boyutlu görmemizi sağlar. Bu durum tek renk hologramlar için tam olarak geçerli olmasa da renkli hologramlar ışığın her 3 özelliğini kaydedebilmektedir.

Holografi, 3 boyutlu görüntü oluşturmak için ışığın kompleks kırılması olan gerçeklik görünümünü kullanır. Belirgin maddeden üç boyutlu nesneler yaratır. 20 yıl önce ilginç televizyon özel efektleri bizim için şaşırtıcıyken, şimdi oldukça sıradan geliyor.

8 Füzyon Enerji

Füzyon EnerjiJaponya, Fukuşima’da nükleer reaktör felaketi olmasına rağmen, çoğu insan aslında nükleer enerjinin nasıl oluşturulduğundan ve nasıl yararlanıldığından bütünüyle habersiz. 1917 yılında Dr. Ernest Rutherford ekibiyle birlikte tek bir atomu bölen tarihin ilk insanıdır. Bu buluş bugünün nükleer fisyon reaktörleri tarafından üretilen enerjiyi de kullanılabilir kılıyor.

Nükleer fizikçilerin asıl hedefi, her zaman güvenli nükleer füzyonu oluşturma ve tek bir parçacığın içine iki atomun fiziksel birleşmesi ile yayılan enerjiyi üretme olmuştur. Bu reaksiyon tarafından üretilen enerjinin potansiyeli eğer yanlış kullanılırsa, oldukça riskli bir duruma neden olabilir.

7 Klonlama

KlonlamaKlonlama, bedensel hücre çekirdeği aktarımı yöntemiyle yapılandırılmış embriyoların gelişmesiyle ortaya çıkan canlılardır. Bu teknikle yetişkin bir canlıdan alınan hücre çekirdeği, hücre çekirdeği çıkarılmış bir embriyo hücresine devir edilir. Dolly, 1996 yılında bu yöntemle yaşatılan ilk memeli klonlanan canlıdır. Birçok kişi için onaylanmayan bir yöntem olsa da organ nakli ve doku rekonstrüksiyonu aracı olarak tıp alanında klonlama için yeni helişmeler görmeye başlarız.

6 Yapay Zeka

Yapay ZekaYapay zeka, bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri canlılara benzer şekilde yapma yeteneğidir. Yapay zeka çalışmaları genellikle insan temel alınarak yapılır. İnsanın düşünme tekniklerini çözümleyerek yapılır. Tabi ki yapım aşaması oldukça zordur. Yapay zeka kavramı günümüzde hızla gelişiyor. Öğrenebilen ve gelecekte insan zekasından bağımsız gelişebilecek bir yapay zeka hiçte uzak değildir.

Ortalama akıllı telefon bugün daha güçlü ve Apollo’nun uzay programı sırasında Nasa tarafından kullanılan tüm bilgisayarlar daha fazla yeteneklere sahiptir. tab ki bu daha bir başlangıç…

5 Sanal Gerçeklik

Sanal GerçeklikSanal Gerçeklik gerçek dünyada olduğu gibi duyusal yönden bile aynı şekilde uyarılması sürükleyici ve içselleştirilmiş yapay bir ortam sağlar. Bu icat bilgisayarlar tarafından simüle edilen ortamlara da denir. Çoğu sanal gerçeklik ortamı, bilgisayar ekranı yoluyla edinilen görsel tecrübelerden ibarettir. Bu gerçeklik 3 boyutlu film gibi doğrudan izleyicinin algılamasına hükmedebilmek kurulur.

Geçtiğimiz 2 yıl içinde dünya çapında sanal gerçeklik deneyimi için umut verici çalışmalar olmuştur. Nintendo Virtual Boy, Oculus Rift, Sony Morpheus ve HTC Vive ürünleri teknolojideki ilerlemeler etkilenemişlerdir. Birçok oyun analisti bu yeni sanal gerçeklik cihazlarını tüketiciler için popüler bir seçim olarak görüyor.

4 Biyonik

BiyonikBiyonik doğada mevcut olan sistemleri inceleyip, bunu gerçeğe çevirmek için modern mühendislik ve teknolojileri kullanmayı amaç eder. Aslında kısacası, tıpta daha elverişli bir alandır. Örneğin yapay bacak yapımı gibi. Bu tür özellikteki yapay uzuvlar beyin sinyalleri ile çalışabiliyor. Mühendislik sistemlerinin çalışmasında biyolojik ilkelerin uygulanması olarak tanımlanan Bionik, gerçekten dünya için devrim niteliğindedir.

3 Hafızaya Giriş

Hafızaya Girişİzlediğim bir filmden anımsıyorum, bir adam hayatından sıkılıp bir Recall ajansına gitmişti. Orada bir ajanın hafızası kendine yüklenmişti. Hafıza ile ilgili son zamanlarda girişimler bulunmaktadır. Etik ve psikolojik ikilemlere rağmen, bu icat beyinle ilgili büyük bir buluş olabilir.

2 Türler Arası Haberleşme

Türler Arası HaberleşmeBirçok kişi bunu şüpheli bir araştırma konusu olarak düşünebilir, ancak bazı araştırmalar sonucunda çok ilginç şeyler gözlemlenmiştir. Hayvanların nasıl iletişim kurduğu gerçekten oldukça şaşırtıcı. Özellikle yarasaların iletişimi herkesi şaşırtıyor. Yarasaların iletişiminden yararlanılarak körler için yararlı olabilecek teknolojiler geliştiriliyor.

1 Ticari Uzay Yolculuğu

Ticari Uzay YolculuğuDünya yörüngesinde baş döndürücü bir yolculuk hepimizin hayalidir. Bu aslında sadece bir başlangıçtır. Virgin Galactic ve SpaceX gibi şirketler uzay yolculuğunu ticarileştirmek için bir süre mücadele etmiştir. Şu anda oldukça yüksek fiyatlarda olan uzay yolculukları, kim bilir ileride teknoloji ilerledikçe daha uygun fiyatlarda olacaktır.

Geleceğin göz dolduran teknolojilerine birlikte göz attık. Bilimkurgu filmi izlemeyi sever misiniz, bilmiyorum ama orada gördüğünüz ve “hadi canım!” dediğiniz bir olaya bence bir daha düşünmelisiniz. Teknoloji gerçekten de sınırları zorluyor, siz ne dersiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum