Yatırım yapmaya başla!

Dolar Kuru Sert Yükseliş ve Düşüş Hareketleri ile 4,85 Liradan İşlem Görüyor

Doların küresel alanda güçlenmesi ve öngörülemeyen 2018 rallisi, kurun yukarı yönde hızlı hareket etmesine neden oluyor. İşte dolar kurundan son gelişmeler;
Dolar Kuru Sert Yükseliş ve Düşüş Hareketleri ile 4,85 Liradan İşlem Görüyor

Dolar kuru, aniden hızlanan yükseliş hareketlerini sürdürüyor. Ticaret savaşları, ABD ÜFE’sinin yüzde 3,4 oranındaki artışı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni kabineyi açıklamasından sonra başlayan sert yükseliş, iki gündür dalgalı bir şekilde devam ediyor. 4,9776 lira ile tarihi rekorunu kaydeden dolar, bugüne 4,85 liradan başladı ve ardından 4,87 lira seviyelerine yükseldi.

Güne 4,8536 liradan başlayan dolar kuru, 08:45 sularında sert bir düşüş ile 4,8245 lirayı kaydetti.

Dolar Sabah Sert Düştü

Ardından bir miktar yükselip yeniden 4,8235 liraya geriledi. Bu seviyelerde fazla kalmayan dolar kuru, yeniden yükselişe geçti. Hızlı bir şekilde yükselen dolar kuru saat 9’da 4,8243 liradan işlem görürken, saat 10’da 4,8583 liradan alıcı buldu. Yükselişini 4,8753 liraya kadar sürdürdü.

Dolar Kurundaki Değişimleri Canlı Takip Etmek için Tıklayın!

Oldukça hareketli bir başlangıç yapan dolar kuru, ardından gerilemeye başladı ve 4,85 liranın altına indi.

Dolar Oldukça Hareketli Başladı

Bir yükseliş bir düşüş şeklinde devam ettirdiği hareketlerini, dün Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarından sonra kaydetmeye başladı. Şu dakikalarda yüzde 0,13 oranında ekside seyreden kur 4,85 liradan alıcı buluyor. Albayrak’ın “daha etkin bir TCMB” açıklamaları sonrasında yukarı yönlü hareketini durdurma eğilimi gösterdi. Yine de 4,85 lira seviyelerini korumaya devam ediyor.

Yükseliş ve düşüş arasında sert hareketler gösteren dolar kurunun, yeniden 4,80 liranın altına inip inemeyeceği merak ediliyor.

Dolar 4,80 Altına İnecek mi?

ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşlarının etkisi ve ABD Hazine tahvili faizlerinin artışı ile dolar 10 günün zirvesine yakın seyretmeye başladı. Tüm G-10 paraları karşısında yükseliş kaydeden dolar, ABD’de enflasyonun yükseleceğine ilişkin beklentilere bağlı olarak yükselen hazine tahvili faizlerinden destek aldı. Dün açıklanan TÜFE rakamları, enflasyon baskılarında istikrarlı bir artış kaydetti ve FED’in 2018 içinde 4 kez faiz artırması ihtimaline yol açtı. Dolayısıyla dolar güçlenmek için gerekli olan ivmeyi kazandı.

Doların 10 büyük para birimi karşısındaki durumunu gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, yüzde 0,9 oranında yukarı yönlü seyretti ve hafta boyunca yüzde 0,9 kazanç sağladı.

Dolar Bütün Paralar Karşısında Yükseliyor

HSBC ise FED politika görünümüne bağlı olarak dolardaki rallinin devam edeceğini öngörüyor. Banka, Avustralya doları, Yeni Zelanda doları ve diğer büyük paralar karşısında dolar tahminini yükseltti. Rapora göre; dolarda 2018 başında gerçekleşen ralliyi öngörülemedi. Aynı zamanda piyasadaki ortak görüşe göre; dolar yıl sonuna dek Euro, yen ve sterlin karşısında zayıflayacak. HSBC raporunda, hala piyasanın dolarda görülmeye başlayan ralliyi göremediği de belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum