Yatırım yapmaya başla!

Sert Yükselen Dolar/TL Güne 5.74 Üzerinde Başlayarak Sakin Seyrediyor

Cumartesi günü yapılan TCMB Başkan değişikliği nedeniyle dün haftaya sert bir yükselişle başlayan dolar/TL, yeni günde 5.74 üzerinde seyrediyor.
Sert Yükselen Dolar/TL Güne 5.74 Üzerinde Başlayarak Sakin Seyrediyor

TCMB Başkanlığını yürütmekte olan Murat Çetinkaya’nın görevine cumartesi günü son verilerek yerine Murat Uysal getirilmiş, Resmi Gazete’de yayımlanan bu kararın ardından dolar kuru dün haftaya sert bir yükselişle başlangıç yapmıştı. Dolar kuru dün güne 5,7748 lira ile başlamıştı. Önceki gün işlemlerinde güçlü bir yükseliş kaydettiğini söylemek mümkün.

Dün günü 5,7363 liradan yapan kur, bugüne yatay bir seyir izleyerek başladı. Asya piyasalarında 5,73 lira seviyelerindeki seyrini korudu ve yurt içi piyasaların açılışında yükselme kaydetti. TSİ 08:00’de 5,7436 liraya kadar tırmandı ardından yine TSİ 09:15’te 5.7377 liradan alıcı buluyor.

Cumartesi günü TCMB Başkan değişikliğine gidilmesiyle birlikte Türk lirası dolar karşısında değer kaybı yaşamıştı. TL, dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi oldu.

TCMB Başkan Değişikliği Türk Lirasına Dolar Karşısında Değer KaybettirdiTürk lirası %2 civarında değer kaybı yaşadı ve 2 Nisan gününden bu yana en kötü performansını sergilemiş oldu. Şimdi gözler bir yandan TCMB’nin 25 Temmuz’da yeni başkan Uysal yönetiminde gerçekleştireceği PPK toplantısındayken, S-400 meselesi ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı kongre konuşması da nasıl bir etki yaratacak merak ediliyor.

Öte yandan daha önce de belirtildiği gibi, dolar kurunda gözlemlenen bu sert yükselişin TCMB Başkanı’nın ani bir şekilde görevden alınması ile birlikte bankanın bağımsızlığına yönelik endişelerin artmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Özellikle yurt dışı piyasalarının büyük bir ilgiyle takip ettiği Fed Başkanı Powell’ın kongre konuşması, Fed’den gelecek kuvvetli faiz indirimi beklentilerinin azalmasına neden oldu.

Dün gün içinde 5.82 üzerini gören dolara karşı Türk lirası, Mart ayından bu yana görülen en sert gün içi düşüşünü gerçekleştirdi.

TL Mart Ayından Bu Yana En Sert Düşüşünü GerçekleştirdiDün güne yükseliş kaydederek başlayan Euro da 6,49’a kadar çıkmıştı. 6.45-6.49 lira arasında dalgalandı. Bugün ise Euro, %2.36 artıda başlayarak 6,4639 liradan işleme alındı. TSİ 09:37’de 6.4249 liradan alıcı buluyor. Dolar kurunun ise 100 günlük hareketli ortalamasına yakın olduğu söylenebilir.

Geçtiğimiz hafta piyasalarını oldukça derinden etkileyen G-20 Zirvesi’nin ardından pek çok önemli gelişme yaşanırken, 25 Temmuz’daki PPK toplantısı, S-400 teslimat konusu ve Fed Başkanı Powell’ın bugün ve yarın yapacağı kongre konuşması gibi meseleler de piyasanın odak noktası durumunda. Yatırımcılar, PPK toplantısında faiz indirimi bekliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum