Yatırım yapmaya başla!

Sert Hava Koşulları Asya’daki İşlere Zarar Verse de Tek Suçlu İklim Değişikliği Değil

Sert hava koşulları Asya’daki işletmelere zarar veriyor ancak suçlanacak tek şeyin iklim değişikliği olmadığı söyleniyor.
Sert Hava Koşulları Asya’daki İşlere Zarar Verse de Tek Suçlu İklim Değişikliği Değil

Dünyanın en büyük reasürans şirketleri arasındaki Swiss Re’nin reasürans Asya kolunun CEO’su ve bölgesel başkanı olan Russell Higginbotham, sert hava koşullarının işletmelere zarar verebileceğini ancak iklim değişikliğinin suçlanacak tek şey olmadığını söyledi.

Higginbotham, yaptığı bir açıklamada doğal afetlerin etkilerinin netliğini taşıyan insanların ve kaynakların kıyı bölgelerine göçünün iklim değişikliğinden kaynaklanan ekonomik kayıplarla mücadeleyi zorlaştırdığını dile getirdi.

Bunun iklim değişikliği ile ilgili olduğunu söylemenin kolay bir seçenek olduğunu dile getiren Higginbotham, durumun bundan biraz daha karmaşık olduğunu savundu.

Aşırı Hava Koşulları Tek Suçlu İklim Değişikliği Değil “Genelde bu olayların çarpma eğiliminde olduğu kıyı bölgelerine nüfus ve varlık göçü olmuştur” diyerek de devam etti. Swiss Re’nin Nisan 2019 tarihli bir raporunda da şiddetli hava koşullarının yoğun nüfuslu bölgelere çarptığında bunun felaket haline geldiği; “yoğun nüfuslu şehir ve kasabalarda artan ekonomik varlık toplanmaları göz önüne alındığında, ağır kayıp olasılığı aynı şekilde çoğalır” ifadeleriyle anlatılmıştı.

Özellikle Asyalı işletmelerin aşırı hava koşullarının etkisini hissedeceklerini bildiren rapor, 2018 yılında bölgenin doğal afetlere 54.7 milyar dolar kaybettiğini vurgulamıştı.

Asya 2018 Doğal Afetlere Milyar Dolar Kaybetti Aynı yıl Kuzey Amerika’daki ekonomik kayıplar ise 80.5 milyar dolara ulaşmıştı. Higginbotham rapora işaret ederek, burada bir faktörler kombinasyonu olduğunu belirtti ve daha fazla insan, daha fazla bina, kıyıda daha fazla varlık, geçmişe kıyasla yüksek varlık değerlerini söz konusu faktörler olarak gösterdi.

Değerlerdeki artışın da herkes için bir zorluk olduğunu bildirdi. Zaten bölge, iklim değişikliğinin etkileriyle mücadele ederken Asya’daki ekonomik kayıplar da sürmeye devam ediyor. İki hafta önce Japonya’yı vuran Hagibis tayfunu, ülkeye ciddi zarar verdi ve onlarca kişinin ölümüne yol açtı. Japonya hükümeti, fırtınadan etkilenen bölgelere yardım etmek için 6.5 milyon dolarlık özel rezervlerden yararlanacağını açıkladı.

Tokyo Disneyland ve Ginza dahil Tokyo’daki işletmeler, fırtına nedeniyle kapanmak zorunda kaldı. Perakendeci Isetan Mitsukoshi de fırtınanın ilk günü başkentte altı mağaza kapattı. Otomobil üreticileri Subaru, Honda Motor, Toyota Motor ve Nissan, bazı fabrikalardaki parça sıkıntısı nedeniyle otomobil üretimini askıya aldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum