Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

En Sert Gerileyen Majör Parite USD/CAD 3,5 Ayın Düşüğünde

En sert düşen majör parite olarak öne çıkan USD/CAD, 3,5 ayın en düşük seviyesine geriledi.
En Sert Gerileyen Majör Parite USD/CAD 3,5 Ayın Düşüğünde
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan dolarının Kanada doları karşısındaki değerini yansıtan USD/CAD paritesi, bugün kayıplarını artırarak 1,23’e kadar geriledi. Dün en son 1,2442’de işlem gören parite, 14 Ekim seansına yatay başladı.

Asya seansında çok fazla oynaklık sergilemezken Avrupa seansında düşüşü hızlandırarak 6 Temmuz sonrası en düşük seviyesine geriledi. TSİ 17.52’de yüzde 0,63 ekside işlem gören USD/CAD, gün içinde 1,2361 – 1,2449 aralığında kaldı.

Yazım sırasında en sert düşüşü kaydeden parite olarak ilk sırada yer aldı.
USD/CAD Sert Düştü
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Son veriler ışığında parite aylık yüzde 2,5 düşerken yıllık yüzde 6 düştü.

Kanada dolarındaki güçlenme ülkenin önemli bir ihracatı olan ham petrolün 81 dolara tırmanmasıyla yönlendirildi. Petrol, Avrupa ve Asya’daki doğal gaz kıtlığının petrol talebini desteklemesinin yanında OPEC+ ülkelerinin arzı kademeli olarak artırma planlarına bağlı kalmasıyla yönlendirildi.

Aynı zamanda, iyimser istihdam rakamları Kanada Merkez Bankası’nın tahvil alım planında başka bir kesinti yapma olasılığını güçlendirdi.

Geçen hafta açıklanan veriler, Kanada ekonomisinin 2021 yılının Eylül ayında net 157 bin istihdam ekleyerek 65 bin artışa dair piyasa beklentilerini önemli ölçüde aştığını gösterdi. Bu da istihdamın pandemi öncesi seviyesine geri döndüğünü ortaya serdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu