Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şeref Oğuz: TCMB Faizi Yüzde 1000 Yapsa Enflasyona Faydası Yok

Ekonomi yazarı Şeref Oğuz, TCMB’nin enflasyon raporu tanıtımını değerlendirdi ve kabiliyet alanlarını dışına çıkıldığını belirtti. Detaylar haberde...
Şeref Oğuz: TCMB Faizi Yüzde 1000 Yapsa Enflasyona Faydası Yok
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan tarafından bugün gerçekleştirilen yılın ilk enflasyon raporu sunumuna ilişkin uzmanlar değerlendirmeler yapmayı sürdürüyor. Ekonomi yazarı Şeref Oğuz, Karahan’ın açıklamalarını değerlendirdi.

Enflasyonun artık TCMB’nin kabiliyet alanının dışına çıktığını vurgulayan Oğuz, “Merkez Bankası Başkanı bir guvernörden ziyade Merkez Bankası Müdürü gibi geldi bana. Hafize Gaye Erkan’ın uygulamaya koyduğu Merkez Bankası politikasının karbonkopisi gibi bir kopyasının sadık bekçisi olacağım dedi.” ifadelerini kullandı.

Dezenflasyonist politika ile ilgili Karahan’ın açıklamalarını değerlendiren Oğuz, yerel seçimlerden çok daha sıkı bir para politikası uygulanacağını tahmin etti.

Oğuz, Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yüzde 1000 yapsa bile bunun enflasyona bir faydasının olmayacağını belirterek, “Merkez Bankası elinden geleni yaptı, kararlı bir duruş sergiledi, ama tahminlerle temenniyi karıştırmaya da devam etti.” diye konuştu.

Karahan bugün gerçekleştirdiği toplantıda, Merkez Bankası’nın enflasyon tahmininin değişmeyerek yüzde 36 olduğunu belirtti. Enflasyon hedefler ile uyumlu seviyelere inene kadar parasal sıkılığın korunacağı mesajını verdi.

Şimdi Kayıt Olun
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.