Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Derin Sularda Yapılan Nefes Kesici Serbest Dalış PerformanslarıDerin Sularda Yapılan Nefes Kesici Serbest Dalış Performansları

İnsan olarak bizi hayata bağlayan en önemli şeyin nefes olduğu malumdur. Nefes almadan belli bir süreden sonra yaşamamız mümkün değildir. Ancak bir spor türü var ki nefesinizi tutmak zorundasınız. Dünyanın en derin noktalarında nefesinizi tutmanızı gerektiren serbest dalış görüntülerini hayranlıkla izleyeceksiniz.

Freediving olarak ta anılan serbest dalış sporunda, sporcuların suyun altına götürdükleri tek şey, dalış yapmadan önce aldıkları nefes oluyor. Bu nefes ile suyun altında uzun süre geçirilen sporda, pek çok profesyonel sporcu rekorlara imza atmayı başarmıştır.

Tavsiye Ediyoruz: Ölmeden Önce Yapılması Gereken 50 Şey

Videoda sporcuların dalış yaptığı yerlere göz attığınızda, güneş ışığının bile az miktarda ulaştığını görebilirsiniz. Bu noktalara yapılan dalışlarda bir şeyin daha hesap edilmesi lazım. Dalış meraklılarının, denizlerin en derin noktalarına yapılan bu dalışlarda, basınç faktörünü de hesaba katması lazım. Denizlerin metrelerce altındaki derinliklerde yüksek basınç sporcular üzerinde etkisini gösterecektir. Bir balık misali, nefeslerini tutarak metrelerce derin noktalara inen dalgıçların oldukça konsantre oldukları görülüyor. Bu kadar uzun süre nefes tutmak için yüksek seviyede motivasyon olmazsa olmazdır.

Denizin dibindeki sporcuların nefessiz şekilde koştuklarını ve etkileyici hareketlerini gördüğünüzde, bu insanların yaşamak için nefes almaya ihtiyaçları olmadığı hissine kapılmanız muhtemeldir. Dalış yapılan yerlerin oldukça derin olduğu videoda açıkça görülmektedir. Bu derinliklerle ilgili daha ayrıntılı bilgi için aklınızı başınızdan alacak dünyanın en büyük ve derin 30 deliğine göz atabilirsiniz.

Dalış tutkunlarının bulundukları noktalara bakıldığında denizlerin altında apayrı bir dünya olduğunu görebilirsiniz. Dağlık yapılar ve mağaralar gibi doğal güzelliklerin göze çarptığı, su altında yapılan dalışlar izleyenlere adeta görsel bir şölen yaşatıyor.

Nefessiz şekilde suyun altında uzun süreler geçiren sporcuların, çok derin noktalara inmesini ve ardından gerisin geriye tırmanıyor olmasını, tek kelimeyle takdir edilesi bir performans olarak tanımlayabiliriz. Bu noktada sporcuların dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise, suyun üzerine çıkarken dikkatli olmaları gerektiğidir. Eğer hızlı şekilde çıkarlarsa basınçtaki yüksek değişim sebebiyle vurgun yeme tehlikeleri mevcuttur. Sudaki basınç ile kan basıncı arasındaki farkın ani olarak artması sporcuların hayatını kaybetmesine sebep olabilir.

Serbest dalış, harici bir hava kaynağı olmadan nefessiz ve yüksek konsantrasyona dayalı bir spordur. Bu ekstrem sporu rakipleri arasında dünyanın en zorlu sporları arasında rahatlıkla sıralayabiliriz. Hayranlık uyandıran rekorların kırıldığı serbest dalış sporunda, her geçen gün daha iyi performanslar görmeye devam edeceğiz gibi duruyor.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okur