Yatırım yapmaya başla!

Serbest Bölgelerdeki Vergi İndirimi İşçilere Değil İşverene Uygulanacak

Yargıtay’ın aldığı karara göre serbest bölgelerde çalışanlara ödenen ücretlere yapılan gelir vergisi indirimi işçilere değil, işverenlere uygulanacak.
Serbest Bölgelerdeki Vergi İndirimi İşçilere Değil İşverene Uygulanacak

Serbest bölgeler ile döviz kazandırıcı hizmet veren işletmelerde çalışanların yanında, araştırma geliştirme teşvikleri kapsamında istihdam edilenlerin ücretlerinde gelir vergisi stopajı teşviki uygulanıyor. Ancak sağlanan vergi indiriminin işverene mi yoksa işçiye mi yapılması gerektiği konusunda bir süredir anlaşmazlık yaşanıyordu. Yargıtay 22. Hukuk Dairesi’nden işçilerin sevincini boğazında bırakacak bir açıklama geldi.

Alınan karara göre serbest bölgelerde çalışanların ücretlerinde yapılan gelir vergisi indirimi işçilere değil, işverene uygulanacak. Serbest bölgeler genel olarak; ülkenin siyasi sınırları içerisinde olan ancak dış ticaret, vergi ve gümrük mevzuatlarının uygulanması bakımından gümrük hattı dışında sayıldığından, geçerli olan ticari, mali ve iktisadi konulara yönelik yasal düzenlemelerin uygulanmadığı yerler olarak tanımlanıyor.

Daha önce serbest bölgede çalışan bir işçinin açtığı davada, vergi indiriminin işçiye ödenmesine karar verilmişti.

Serbest bölgede çalışan bir işçinin açtığı davada Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, ücretten kesilen gelir vergisinin mükellefinin çalışanlar olduğunu, işverenin rolünün aracılıktan ibaret bulunduğunu, dolayısıyla da vergi indiriminin işçiye ödenmesi gerektiğine hükmetmişti. Ancak daha sonra Yargıtay 22. Hukuk Dairesi’nin 13 Eylül 2018 tarihinde verdiği 2018/9861 Esas, 2018/18648 sayılı yeni kararında, söz konusu durumda değişiklik yapıldığı belirtildi.

“Mükelleflerin istihdam ettikleri personele ödedikleri ücretler gelir vergisinden müstesnadır.” İfadesi kullanılırken, yapılan değişiklikle indirim konusu gelir vergisinin işverenlerin düzenlediği muhtasar beyanname üzerinden tahakkuk eden vergiden indirilmesinin sağlandığı bildirildi.

Yargıtay gelir vergisini indiriminin işçiye ödenmesini öngören yerel mahkeme kararını bozdu.

Bunun gerekçesi olarak; serbest bölgelerdeki çalışanlar için sağlanan gelir vergisi stopaj teşvikinin üretici ve ihracatçıların istihdam maliyetinin azaltmaya yönelik olduğu, çalışanların bu teşvik unsuru üzerinden hak iddia etmelerinin mümkün olmaması gösterildi. Gelir İdaresi Başkanlığı araştırma, geliştirme ve tasarım faaliyetlerinin desteklenmesi kapsamında sağlanan gelir vergisi stopajı teşvikinin gece çalışma tazminatlarında uygulanıp uygulanmayacağı konusunda bir açıklığa vardı.

Buna göre; hafta tatili, yıllık ücretli izin süreleri ulusal bayram ve genel tatil günlerine denk gelen ücretlerin teşvik kapsamında olduğu bildirildi. Gece saat 20:00 – 06:00 arasında çalıştırılan işçilere ödenen gece tazminatının ücret olarak değerlendirilerek toplam çalışma süresi haftalık 45 saati aşmamak üzere gelir vergisi stopajı teşvikinden yararlanabileceği ifade edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum