Yatırım yapmaya başla!

Sepet Kur 4,47 ile Rekor Seviyede!

Haftaya sakin başlayan dolar kuru, öğle saatlerinde yeniden hareketlenerek 3,98'in üzerine çıktı. Sepet kur ise 4,47 ile tarihi rekorunu kırdı. Piyasalardaki son gelişmeler şöyle...
Sepet Kur 4,47 ile Rekor Seviyede!

Geçtiğimiz hafta tarihinde ilk kez 4 liranın üzerine çıkan dolar haftaya 3,96 seviyesinden başladı. Buna paralel olarak Euro ve altın da yatay bir başlangıç yaparken, günün ilk yarısının tamamlanmasıyla birlikte piyasalarda hareketlilik başladı. Yönünü yukarı çeviren dolar 3,98’e çıkarken, sepet kur 4,4773 ile tarihi rekoru kırdı.

Türk lirası, dolardaki yükselişin ardından bugün EMEA (European Medicines Agency) ülkeleri arasında en kötü performansı gösteren para birimi oldu.

Dolar kuru saat 14:10 itibariyle 3,9824 seviyesinden işlem görüyor. Türk lirası bugün gelişen ülke paraları arasında dolar karşısında gerileyen tek para birimi oldu. Uzman analist Cem Tözge, geçtiğimiz hafta global piyasalarda bozulan havanın lira üzerinde baskı yarattığını belirtti.

TL’nin zayıf kalmaya devam etmesini beklediklerini söyleyen Tözge, bu hafta boyunca kurda 3,94 -3,95 aralığını öngörüyor. Petrol fiyatlarının son iki ayın zirvesine tırmanması, kurdaki yükseliş, cari açık ve enflasyonist baskıların da Türk lirası üzerinde negatif etki yarattığını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, liradaki değer kaybının Türkiye’yi rekabetçi hale getirdiğini söyledi.

Türkiye için kötü günlerin geride kaldığını söyleyen Şimşek, büyük şirketlerin döviz riskini yönetemediklerini ifade etti. Liradaki değer kaybının enflasyon üzerinde belirleyici rol oynadığını da sözlerine ekledi. Ülkemizin 2010 ve 2017 yılları arasında %6,7 büyüme kaydettiğini hatırlatan Şimşek, sıkıntıların yaşandığı dönemlerde en çok etkilenen alanın döviz kurları olduğunu, bunun sebebinin de Türkiye’nin yetersiz tasarrufa sahip olması olduğunu söyledi.

Yaklaşık 4 ay önce getirilen dövizle borçlanma yasağına, şirketlerin itiraz ettiğini söyledi.

Mehmet Şimşek, geçtiğimiz aylarda döviz açığı olan 23 bin firmaya borçlanma yasağı getirildiğini açıklamıştı. Ancak bu konuda ciddi şekilde itirazların olduğu belirtildi. Gelirin hangi para cinsinden ise borçlanmanın da o para cinsinden olması gerektiğini söyleyen Bakan Şimşek; “Dövizle borçlanma daha iyi diyorlar, doğru değil. Sizin işiniz döviz piyasalarında oynamak değil, sizin işiniz üretmek” dedi.

Enflasyonda %5 olan hedefe ulaşmak için çaba sarf etmeye devam edilecek.

Enflasyon Şubat ayında %10,26 seviyesinde gerçekleşerek, beklentilerin üzerinde geldi. Enflasyonu düşürmek zorunda olduklarını söyleyen Şimşek, reel sektör için dijital bir yol haritası hazırladıklarını ve yakında kamu ile paylaşacaklarını belirtti. Küresel ekonominin kısa vadede toparlanma kaydettiğini fakat uzun vadede risklerin halen bulunduğunun da altını çizdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum