Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sendikalardan Asgari Ücret Açıklaması: Acilen Artırılmalı

DİSK, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ konfederasyonları tarafından yapılan açıklamada, asgari ücrete Temmuz ayında acil zam yapılması gerektiği kaydedildi. Detaylar şöyle...
Sendikalardan Asgari Ücret Açıklaması: Acilen Artırılmalı
HABER GİRİŞ

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Türk-İş Genel Merkezi’nde düzenledikleri ortak basın toplantısında asgari ücretin acilen artırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Üç sendikanın ortak açıklamasında, “Asgari ücretin artırılması bir zorunluluktur. Asgari ücrete yapılacak artış, diğer tüm maaş zamlarını da etkileyerek bütün işçileri doğrudan etkileyecektir. Ortalama ücret haline gelen asgari ücretin yeniden istisnai bir seviyeye çekilmesi gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Atalay: Ekonomik Şartlar Ortada

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay konuşmasında, Asgari ücretin yüksek olduğunu söylemenin utanç verici bir durum olduğunu, ekonomik şartların ortada olduğunu belirtti.

Deprem, savaş ve Covid-19’un maliyetlerini bildiklerini belirten Atalay, Fakat kötü ekonomi yönetiminin maliyetini de biz ödüyoruz. TÜİK’in açıkladığı veriler gerçekçi değil.” diye konuştu.

Atalay, yüzde 20’lik bir kesimin refah içinde yaşadığını, bedelini yüzde 80’lik bir kesimin ödediğini belirterek, “Özel sektördeki kârlar ortada, biz üzerimize düşeni yapacağız 3 konfederasyon olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmak mecburiyetindeyiz.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Hak-İş/Aslan: Adil Refah Dağılımı Yok

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ise adil bir refah dağılımının olmadığını belirterek, “Türkiye, milli gelir dağılımındaki adaletsizlikte dünyanın en kötü ülkeleri arasında. Avrupa Birliği ülkelerinde asgari ücret bir istisna iken, bizde genel ücrete dönüşüyor. Peki kim kazanıyor? Daha çok sermaye kazanıyor. Milli gelir artıyor, büyüme devam ediyor ama ücretlilerin aldığı pay azalıyor, burada bir yanlışlık var.” ifadelerini kullandı.

Arslan, vergi sistemi hakkında ise daha çok kazanandan daha az, daha az kazanandan daha çok vergi alındığını belirterek, “Adil bir vergi sisteminden söz edemiyoruz. Vergilerin nasıl ve kimin için harcandığı da önemli.” diye konuştu.

DİSK/Çerkezoğlu: Asgari Ücret Acilen Artırılmalı

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise açıklamasında, üç konfederasyonun ortak taleplerini dile getirerek, “Asgari ücret acilen artırılmalı. Asgari ücrete yapılacak artış, diğer tüm maaş zamlarını etkileyerek bütün işçileri doğrudan etkilemeli. Asgari ücret istisnai bir seviyeye çekilmeli.” diye konuştu.

Enflasyonu yükselteceği iddiasıyla asgari ücrete zam yapılmamasının kabul edilemeyeceğini belirten Çerkezoğlu, Enflasyonun sebebi işçiler değil, sermayenin kâr hırsıdır. Asgari ücrete Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere zam yapılmalı.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın