Yatırım yapmaya başla!

Selçuk Yöntem’in 350 Bin TL’lik Tost Davası Yargıtay’a Takıldı!

Ünlü oyuncu Selçuk Yöntem, izinsiz bir şekilde fotoğrafını kullandıkları için Bambi Cafe’den 350 bin TL’lik tazminat talep etmişti. Ancak görünen o ki Yargıtay, Yöntem’le aynı fikirde değil!
Selçuk Yöntem’in 350 Bin TL’lik Tost Davası Yargıtay’a Takıldı!

İstanbul genelinde 15 şubesi bulunan cafe zinciri, Selçuk Yöntem’in açtığı davayla ne olduğunu şaşırmıştı. Çünkü Bambi’nin müdavimleri arasında olan Selçuk Yöntem, mekanda tost yerken çekilmiş fotoğrafının menüde kullanıldığını öğrendikten sonra işletmeye dava açmıştı. Ünlü oyuncunun avukatı, 3 yıl önce Bambi Cafe’yi dava etmiş ve 300 bin TL maddi, 100 bin TL de manevi tazminat ödenmesini istemişti.

Çünkü Yöntem’in fotoğrafı 1-2 ay cafenin menüsünde kullanılmış, oyuncunun şöhretinden faydalanılırken aynı zamanda sosyal medyada alay konusu olmasına yol açılmıştı. Sonunda mahkeme Yöntem’e, 234 bin TL maddi, 50 bin TL de manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Ama bu miktar diğer masraflarla birlikte 424 bin TL’ye ulaştı.

Mahkemenin 424 bin TL fatura çıkardığı Bambi Cafe sahibi Fatih Güner, kararı eleştirmiş ve düşüncelerini şu sözlerle ifade etmişti.

Mahkemenin 424 bin TL fatura çıkardığı Bambi Cafe sahibi Fatih Güner itiraz etti.

“Selçuk Yöntem’in kendi rızası ile çektirdiği bir resmin, bir derginin iç sayfasında yer alan nüshasının, 3-5 TL’ye hamburger satan bir işletmenin birkaç menüsünün iç sayfasında kullanılması dolayısıyla 250 bin TL ödenmesi isteniyor; böyle bir adalet olmaz.”

Fotoğrafını Selçuk Yöntem’den izin alarak çektiklerini söyleyen Fatih Güner, kararı bozdurmak için davayı Yargıtay’a taşıdı.

Fatih Güner, kararı bozdurmak için davayı Yargıtay’a taşıdı

İtiraz dilekçesinde ise tazminat miktarının çok fazla olduğunu öne sürerek, Yöntem’in Eti Karam reklamlarından ne kadar ücret aldığının belirtilmesini istedi.

Selçuk Yöntem, Eti Karam reklamlarından 200 bin TL aldığını yazılı olarak mahkemeye bildirdi. Yargıtay’ın kararı ise şöyle açıklandı:

Selçuk Yöntem, Eti Karam reklamlarından 200 bin TL aldı.

““… Davacının (Selçuk Yöntem) emek vermeden hazırlıksız çekilmiş bir fotoğrafının kullanımı nedeniyle maddi tazminat miktarında makul bir indirim yapılması gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi doğru olmamış, kararın davalı (Bambi Cafe) yararına bozulması gerekmiştir.”

Şimdi gözler yeniden ilk kararı veren mahkemeye döndü. Ve binlerce liralık tost davasında, mahkeme ya aynı kararı verecek ya da Yargıtay’ın bozma kararına uyarak tazminat miktarında indirim yapacak. Bakalım, sonuç ne olacak?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum