Paylaşım

Sektörel Güven Endeksleri Mayıs Ayında da Düşüşünü Sürdürdü


 

Türkiye İstatistik Kurumu Mayıs 2018 dönemi sektörel güven endeksleri verilerini yayınladı. Buna göre tüm sektörlerde bir önceki aya göre düşüş gözlendi.

Türkiye İstatistik Kurumu, Mayıs ayına ilişkin sektörel güven endeksleri rakamlarını açıkladı. Buna göre Şubat, Mart ve Nisan aylarında olduğu gibi Mayıs’ta gerileme meydana geldi. Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü endeksi Nisan’da 97,1 iken, Mayıs’ta %5,3 düşüşle 92’ye geriledi.

Söz konusu düşüş, son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini, hizmete olan talebin arttığını ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi %3,2 düşüşle, 97,1 oldu.

Bu sektördeki gerilemenin nedeni ise; son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını, mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve önümüzdeki üç aylık dönemde iş hacmi-satışlarının artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalması oldu. Perakende ticaret sektöründe Nisan ayına göre iş hacmi-satışlar, mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla %2, %2,8 ve %4,6 oranında gerileme kaydetti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki aya göre %2,1 azalarak 77,2’ye geriledi.

Söz konusu düşüş, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi Nisan ayına kıyasla %3,3, toplam çalışan sayısı beklentisi endeksleri ise %1,1 düşüş gösterdi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın