Yatırım yapmaya başla!

Sektörel Güven Endeksleri Eylül Ayında da Düşüşe İşaret Etti

Ağustos ayında tüm sektörlerde bir önceki aya göre gerileme kaydeden sektörel güven endekslerinde durum değişmedi. İşte Eylül ayına ait veriler ve düşüş oranları:
Sektörel Güven Endeksleri Eylül Ayında da Düşüşe İşaret Etti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından sektörel güven endekslerinin 2018 – Eylül ayı verileri açıklandı. Buna göre; Ağustos ayında tüm sektörlerde görülen gerilemenin devam etmekte olduğu anlaşıldı. Hizmet, perakende ve inşaat sektörü güven endekslerinin hepsi, Ağustos ayına göre düşüş yaşanırken, en hızlı gerileme inşaat sektöründe gözlendi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 9,7 oranında azalma ile 79,4 seviyesine geriledi.

Hizmet Sektörü Yüzde 9,7 Azalma

Ağustos ayı 2018 yılı verilerine göre 88 seviyesinde bulunan hizmet sektörü güven endeksi, Eylül – 2018 verilerine göre yüzde 10’a yakın geriledi. Hizmet sektörü güven endeksinde görülen bu azalma, son 3 aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini, hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve gelecek 3 aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını vekleyen girişimci yönetici sayısının azalmasından kaynaklandı. Kısaca yöneticiler, hem geçmiş hem de gelecek 3 aylık dönemde hizmet sektörüne karşı kötümser bir yaklaşım sergiliyor.

Sektörel Güven Endeksi Geçmiş Veriler

Hizmet sektöründe Ağustos ayına göre iş durumu beklentisi endeksi, yüzde 12 azalırken, hizmete olan talep beklentisi endeksi yüzde 9,1 düştü. Hizmetlere olan talep beklentisi endeksi ise yüzde 8,3 oranında gerileme kaydetti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi ise yüzde 5,2 oranında azaldı ve 88,5 seviyesine geriledi.

Perakende Sektörü Yüzde 5,2 Azalma

Perakende ticaret güven endeksi Ağustos ayında, bir önceki aya göre yüzde 4 düşmüş ve 93,4 seviyesinde gelmişti. Eylül ayında ise Ağustos ayına göre yüzde 5,2 oranında gerileyek 88,5 seviyesine işaret etti. Yaşanan bu düşüş; son 3 aylık dönemde iş hacmi – satışların arttığını değerlendiren ve gelecek 3 aylık dönemde iş hacmi – satışların artacağını bekleyen girişimci yönetici sayısının azalmasından kaynaklandı. Buna karşın mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişimci yönetici sayısında artış gözlendi.

Ağustos Ayına Göre Sektörel Güven Endeksleri

Perakende ticaret sektöründe Ağustos ayına göre; son 3 aylık iş hacmi – satışlar beklentisi endeksi yüzde 14,2 oranında azalırken, gelecek 3 aylık iş hacmi – satış beklentisi endeksi yüzde 12,9 azaldı. Mevcut mal stok seviyesi endeksi ise Ağustos ayına göre yüzde 8,8 oranında artış kaydetti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi ise Eylül ayında yüzde 16,7 oranında azaldı ve 57,3 seviyesine geriledi.

İnşaat Sektörü Yüzde 16,7 Azalma

Ağustos ayında, bir önceki aya göre yüzde 10,7 azalma ile 68,8 seviyesine gerileyen inşaat sektörü güven endeksi, Eylül ayında da hızlı düşüş kaydetti. Yaşanan bu düşüşün nedeni; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek 3 aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişimci yönetici sayısının azalması olarak açıklandı.

İnşaat sektöründe Ağustos ayına göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzey beklentisi endeksi yüzde 13,9 oranında azalırken, gelecek 3 aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi yüzde 18,7 azaldı. TÜİK tarafından açıklanan inşaat maliyet endeksi ise 2018 yılının Temmuz ayında Haziran’a göre yüzde 1,63 oranında artarken, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 27,01 oranında artış gösterdi.

Temmuz ayında bina inşaatı maliyet endeksi, Haziran’a göre yüzde 1,45, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25,78 artış gösterdi.

İnşaat Maliyet Endeksi Artış

Bir önceki aya göre malzeme endeksi ise yüzde 1,82 artarken, işçilik endeksi yüzde 0,59 artış kaydetti. 2017 yılının Temmuz ayına göre de malzeme endeksi yüzde 30,38 ve işçilik endeksi yüzde 16,35 arttı. Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi ise Temmuz ayında Haziran’a göre yüzde 2,24 artarken, 2017 – Temmuz’una göre yüzde 31,16 arttı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum