Yatırım yapmaya başla!

Sektörel Güven Endeksleri Temmuz Verilerinde Sadece İnşaatta Artış Oldu

Temmuz ayı sektörel güven endeksleri açıklandı. TÜİK verilerinden derlediğimiz rakamlar şu şekilde…
Sektörel Güven Endeksleri Temmuz Verilerinde Sadece İnşaatta Artış Oldu

Hizmet, perakende ticaret ve inşaat alt kalemlerini içeren sektörel güven endeksleri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Temmuz 2019 dönemi sektörel güven endeksleri alt kalemlerinde bir önceki aya göre inşaatta artış olurken, hizmet ve perakende ticarette düşüş gözlendi.

0-200 aralığında verilen sektörel güven endekslerinin 100’den büyük olması mevcut duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması kötümserliği ifade etmekte.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Temmuz’da 90,4 seviyesinde gerçekleşti.

Sektörel Güven EndeksleriPerakende ticaret sektörü güven endeksi Haziran ayında 93,2 seviyesinde gerçekleşmişti. Son verilerle birlikte %3’lük bir düşüş olduğu gözlendi. Perakende ticaret alt kalemler incelendiğinde, iş hacmi ve satışların 82,1’den 79,7’ye gerilediği görüldü.

Bir önceki aya kıyasla %2,9’luk bir azalma oldu. Haziran’da 106,3 olan mevcut mal stok seviyesi, Temmuz’da %0,9 azalarak 105,4 seviyesinde, 91,3 olan iş hacmi ve satışlar beklenti endeksi ise %5,5 azalarak 86,3’e geriledi.

Sektörde daralmanın ve sıkıntıların devam ettiği, inşaat sektörü güven endeksinde bu ay iyileşme gözlendi.

Alt EndekslerHaziran’da 50,4 olan inşaat sektörü güven endeksi Temmuz’da %3,8’lik bir artışla 52,4’e yükseldi. Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi 37,3 seviyesinden %3,8 oranında artış göstererek, 38,7’ye geldi. Toplam çalışan sayısı beklentisi endeksinde aynı oranda bir artış oldu ve 63,6’dan 66’ya yükseldi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi 83,5 seviyesinde açıklandı. Bu rakam Haziran’da 85,4 olmuştu. Temmuz’da bir önceki aya kıyasla %2,2’lik bir düşüş olduğu gözlendi.

Hizmet sektörü alt kalemleri içerisinde; son üç aylık döneme ilişkin iş durumu endeksi %2,9’luk azalışla 81,6’dan 79,2’ye, hizmetlere olan talep endeksi %1,6’lık azalışla 79,1’den 77,8’e ve hizmetlere olan talep endeksi %2,1’lik düşüşle 95,6’dan 93,5’e geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum