Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Güven Endeksi Ekim’de Hizmet, Perakende ve İnşaat Sektöründe Yükseldi

2021’in onuncu ayına ilişkin sektörel güven endeksleri verileri yayımlandı.
Güven Endeksi Ekim’de Hizmet, Perakende ve İnşaat Sektöründe Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim 2021 dönemine ait sektörel güven endeksleri sonuçlarını açıkladı.

Buna göre güven endeksi Ekim’de hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde yükseldi. Eylül’de güven endeksi hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde yükselirken inşaat sektöründe düşmüştü.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Ekim ayında Eylül ayına göre en çok yüzde 4,8’le perakende ticaret sektöründe arttı.

Hizmet sektöründe yüzde 2,1 artarken inşaat sektöründe yüzde 1,0 artış gösterdi.
Güven Endeksi Ekim 2021
KAYNAK: TÜİK

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Eylül ayında 117,8 iken, Ekim ayında yüzde 2,1 oranında artarak 120,3 değerini aldı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş durumu alt endeksi 124,7’ye çıktı. Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep alt endeksi 119,1’e yükselirken gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksi 117’ye düştü.

121,1’e yükselen perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar alt endeksi 133,5 oldu. Mevcut mal stok seviyesi alt endeksi yüzde 5,4 artarken gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksi yüzde 3,2 arttı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 91,8 iken Ekim’de yüzde 1 artışla 92,7 değerini aldı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi yüzde 1,9 azalırken gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi yüzde 3,5 arttı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum