Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şekerbank, Aksa, Smart Güneş ve Aselsan’dan Son Haberler

Yılın son işlem gününde yurt içinde alıcılı hava devam ediyor. BIST şirketlerinden güncel haberleri be KAP bildirimlerini sizler için derledik.
Şekerbank, Aksa, Smart Güneş ve Aselsan’dan Son Haberler
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2022 yılı borsa için oldukça verimli geçti. Birçok şirketin hisse fiyatı sene başındaki haliyle kıyaslandığında kat kat üzerine çıktı. Hisselerdeki yükseliş yeni yatırımcıların borsayla tanışmasını sağlarken, son iki aydır artan halka arzlar da ilginin daha da yoğunlaşmasını sağladı.

Bugün ise hem haftanın, hem ayın, hem de yılın son işlem gününü yaşayacağız. Şirketlerin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdiği son gelişmeler ile hisselerdeki güncel duruma hızlıca göz atalım.

Sekuro Plastik’ten Pay Satışı (SEKUR)

Sekuro Plastik Ambalaj Sanayi A.Ş. 26,70 – 26,72 TL fiyat aralığından 379.421 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi yaptı. Şirketin satış sonrasında kalan payları yüzde 22,92’ye indi. Sekuro hisseleri (SEKUR) bu yıl yüzde 67 oranında yükseldi. Güncel fiyatı 27,46 lira olan hisseler geçen yıl 40 lirayı geçmişti.

Üzerteş Boya’dan Pay Satışı (UZERB)

Investat Holding Limiten Genel Müdürü Önder Çolak, Üzertaş Boya Sanayi Ticaret ve Yatırım A.Ş. paylarından 174,50 – 180,00 TL fiyat aralığından 32.874 TL toplam nominal tutarlı satış yaptı. Bunun ardından şirketin sermayesindeki payı yüzde 77,70’ye indi.

UZERB kodlu hisseler son kapanışını yüzde 1,49 artışla 170 liradan yaptı. Zirve fiyatı 216,50 TL olan hisselerde yıllık kazanç yüzde 431 oldu.

GCM Yatırım Banner

Reysaş Lojistik’ten Pay Alımı (RYSAS)

Reysaş Taşımacılık ve Lojistik Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi Egemen Döven tarafından yapılan açıklamada, 21,44 – 21,60 TL fiyat aralığından 276.302 TL tutarında pay alım işlemi yapıldığı bildirildi.

Reysaş hisselerinde güncel fiyat 21,6 lira olurken, yıllık getirisi yüzde 370 seviyesinde.

Şekerbank’tan Pay Satışı (SKBNK)

Şekerbank T.A.Ş Personeli Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı Müdürü Sedat Özbay tarafından yapılan açıklamada, bankanın 13.200.000 TL toplam nominal tutarlı payının 3,047 – 3.047 TL fiyat aralığından satıldığı bildirildi.

Satış işlemiyle birlikte Şekerbank sermayesindeki pay ve oy kullanım oranı yüzde 30,85’e düştü. Bankanın hisseleri (SKBNK) yıllık bazda yüzde 205 oranında prim yaptı.

Aksa Enerji Kongo’daki Faaliyetlerini Sürdürüyor (AKSEN)

Aksa Enerji Üretim A.Ş. Kongo santrali ilk 25 MW’lık ünitesi operasyonel faaliyetlerine başlandığını, santralde üretilen elektriğin Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne ihraç edildiğini bildirdi.

Pointe- Noire şehrinde bulunan 50 MW kurulu güce sahip doğal gaz santralinin kapasitesinin 100 MW’a çıkarılıp 30 yıl süre ile işletme hakkına yönelik bir imtiyaz sözleşmesi kapsamında Kongo Cumhuriyeti’ndeki faaliyetlerin genişletilmeye ve kapasite artışı için faaliyetlere devam edileceği belirtildi.

AKSEN koduyla işlem gören şirket hisseleri bu yıl yüzde 378 oranında prim yaptı.

Smart Güneş’ten Yeni İş İlişkisi (SMRTG)

Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Araştırma Geliştirme Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. yurt dışındaki bir müşteri ile yaptığı iş ilişkisi kapsamında 1.610.960,15 Euro tutarındaki bedelin ilk ödemesini, 29.12.2022 tarihinde aldığını açıkladı.

Smart Güneş bu yıl halka arz edilmesine rağmen en iyi performansı gösteren şirketlerden biri oldu. Enerji sektörüne gösterilen yoğun ilginin de etkisiyle şirket hisseleri (SMRTG) son haftalarda zayıf seyretse de arz edildiği günde bu yana yüzde 1000’e yakın değer kazandı.

Aselsan ile MSB Arasında Sözleşme İmzalandı (ASELS)

Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan askeri ekipman alınması amacıyla 102.255.000 dolar tutarında sözleşme imzaladı.

ASELS hisseleri son bir ayda yüzde 27, bir yılda yüzde 195 oranında prim yaptı.

Esenboğa Elektrik’ten Geri Alınan Paylar Hakkında Açıklama (ESEN)

Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılan açıklamada “Şirketimiz sermayesinin yüzde 1,4625’ine tekabül eden toplam 935.978 TL nominal değerli payların, pay başına 81,00 TL fiyatla Naturel Yenilenebilir Enerji Ticaret A.Ş.’ye satışı, Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. (Alıcı ve Satıcı Üye) aracılığıyla toptan alış satış işlemleri kapsamında 30/12/2022 tarihinde gerçekleşmiştir.” bilgisine yer verildi.

ESEN kodlu hisseler bu yıl yatırımcısına yüzde 140 getiri sundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.