Yatırım yapmaya başla!

Şeker Fabrikalarının Özelleştirilmesine Twitter’dan Büyük Tepki!

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan 14 şeker fabrikasının satılacağı kararına, Twitter’dan büyük tepki geldi. İşte ayrıntılar;
Şeker Fabrikalarının Özelleştirilmesine Twitter’dan Büyük Tepki!

Cumhuriyet tarihinin ilk fabrikalarını bünyesinde barındıran Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye ait 14 fabrikanın satışı, bugün Resmi Gazete’deki ilanla duyuruldu. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından açılan 14 şeker fabrikasının ihalesinin, Nisan ayında yapılacağı belirtildi.

Bor, Çorum, Kırşehir, Yozgat fabrikalarının ihalesi 3 Nisan’a; Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Turhal fabrikaları için 11 Nisan’a ve Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan, Muş fabrikaları için de 18 Nisan‘a kadar teklif verilebileceği açıklandı.

Şartname bedeli 10 bin lira olarak belirlenirken, geçici teminat tutarlarının bedelleri fabrikalara göre değişkenlik gösterdi.

Şeker Fabrikalarının Satış Kararı Resmi Gazete'de DuyurulduBuna göre bedeller; Erzincan, Erzurum, Kastamonu, Alpullu, Elbistan, Muş fabrikaları için 3 milyon lira, Bor, Kırşehir, Yozgat, Burdur fabrikaları için 4 milyon lira, Çorum, Ilgın, Turhal, Afyon fabrikaları için de 5 milyon lira olarak gösterildi.

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı, satışın gerçekleşmesi durumunda 250 bin çiftçinin işsiz kalacağını söyledi.

Şeker-İş Başkanı İsa Gök 250 Bin Çiftçi İşsiz Kalır DediSözcü’nün haberine göre İsa Gök; fabrikaların özelleştirilmesi durumunda 4’ü dışında tamamının kapanacağını ve 250 bin çiftçinin işsiz kalacağını belirtti. Karara şiddetle karşı çıkan Gök, ayrıca bunun Türkiye’deki şeker üretimini bitireceğini, AB ülkelerinin açık pazarı haline dönüştüreceğini dile getirdi.

Sonuçta; şeker fabrikalarının satışa çıkartılması Twitter kullanıcılarının tepkisiyle platformda gündem oldu.

Twitter Kullanıcıları #ŞekerFabrikalarıSatılmasın Hashtagiyle Tepki Gösterdi#ŞekerFabrikalarıSatılmasın etiketiyle paylaşılan yankı uyandıran konuya, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamolllaoğlu da yorum yaptı. Karamollaoğlu düşüncesini “Türkiye’de adalet yaralı;dış politika yaralı; eğitim sistemi yaralı; ekonomi yaralı. Peki bu yaraları sarması gereken iktidar ne yapıyor? Yangından mal kaçırır gibi elde kalan son fabrikaları da satışa çıkarıyor.” sözleriyle ifade etti.

İşte şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı çıkan bazı sosyal medya kullanıcılarının paylaşımları;

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum