Yatırım yapmaya başla!

Özelleştirilmesi ile Büyük Tepki Toplayan Şeker Fabrikalarının Arsaları da Satılıyor

Türkiye Şeker Fabrikaları, 8 ilde toplamda 55 bin metrekareye yakın 16 taşınmazın ihale yöntemiyle satılacağını duyurdu.
Özelleştirilmesi ile Büyük Tepki Toplayan Şeker Fabrikalarının Arsaları da Satılıyor

Türkiye Şeker Fabrikaları bünyesindeki 14 şeker fabrikası, geçtiğimiz Şubat ayında özelleştirilmesiyle kamuoyunda büyük tepki toplamıştı. Cumhuriyet tarihinin ilk fabrikalarını bünyesinde barından Türkşeker’e ait 14 fabrikanın, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından açılan ihale ile satılacağı duyurulmuştu.

Twitter’da büyük tepki toplayan gelişmede, birçok işçi ve çalışan bu kararın durdurulması adına girişimlerde bulunmuş, ancak bunların hiçbirisi sonuç vermemişti. Türkşeker tarafından Resmi Gazete’de yapılan duyuruya göre, 16 şeker fabrikasının arazisinin satılacağı bildirildi.

Türkşeker’e ait 54 bin 934 metrekare alana sahip 16 taşınmaz pazarlık usulüyle ihaleye çıkarılacak.

Satış yoluyla özelleştirilecek olan taşınmazların, daha önceden özelleştirilen 8 şeker fabrikasının bulunduğu illerde yer aldığı bildirildi. Bu iller arasında; Adana, Edirne, Çorum, Bayburt, Erzurum, Erzincan, Kırşehir ve Yozgat yer alıyor. Kapalı zarf usulüyle teklif verilecek olan ihalenin pazarlık usulüyle yapılacağı fakat ihale komisyonunun talep gelmesi halinde satışı açık artırma yoluyla yapma yetkisinin olduğu söylendi.

15 ekim saat 16:00’ya kadar teklif verilecek gayrimenkullerin satışında, gerekli görüldüğü takdirde belirlenen süre uzatılacak.

İhaleye girecek kişi veya kurumlar tekliflerini Türk lirası cinsinden yapacaklar ve ödeme peşin olarak yapılacak. İhaleye ortak girişim gruplarının da katılabileceği açıklanırken, satışa konu taşınmazlardan birine tekli verilebileceği gibi ayrı ayrı olmak koşulu ile birden çok taşınmaz için de teklif sunulabilecek. Verilen teklifler herhangi bir şartı içermeyecek, aynı zamanda birden fazla teklif verilmesi halinde bu teklifler birbirleriyle ilişkilendirilemeyecek. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından şartname bedeli 200 lira olarak belirlenirken, geçici teminat bedellerinde muhammen bedeller hakkında bilgi verilmedi.

Söz konusu tarihe kadar ihaleye teklif verilebilecek olan 16 taşınmazın yeri ve kapsadığı alanlar açıklandı.

Resmi Gazete’de yayımlanarak duyurulan, arsaların hangi ilde oldukları ve büyüklükleri ile ilgili bilgiler şu şekilde;

  • Adana: Tufanbeyli’de 2 bin 692 m2
  • Bayburt: Merkez ilçede 548 m2
  • Çorum: Sungurlu’da 3 bin 482 m2 ve Alaca’da 7 bin 994 m2
  • Edirne: Merkez ilçede 3 bin 1 m2, Keşan ilçesinde 415 m2 ve Uzunköprü ilçesinde 6 bin 477 m2
  • Erzincan: Çayırlı ilçesinde 2 bin 987 m2
  • Erzurum: Horasan ilçesinde 3 bin 190 m2, Pasinler Kethuda Mahallesi’nde bin 399 m2 ve 4 bin 349 m2‘lik iki ayrı taşınmaz
  • Kırşehir: Kaman’da 3 bin 426 m2
  • Yozgat: Akdağmadeni’nde 5 bin 271 m2, Sarıkaya’da 3 bin 881 m2, Çekerek ilçesinde 712 m2 ve 5 bin 108 m2‘lik iki ayrı taşınmaz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum