Yatırım yapmaya başla!

Soyağacı Bilgisine Ulaşan Vatandaşlar Şehit Sorgulaması Yapmaya Başladı!

E-Devlet üzerinden soyağacı bilgisine ulaşan vatandaşlar ailelerinde şehit olup olmadığını öğrenmek için Milli Savunma Bakanlığı’nın sitesinde arama yapıyor.
Soyağacı Bilgisine Ulaşan Vatandaşlar Şehit Sorgulaması Yapmaya Başladı!

Geçtiğimiz günlerde E-Devlet tarafından hizmete açılan soyağacı sorgulama sistemi üzerinden milyonlarca kişi sorgulama yaptı. Öyle ki soyağacı sorgulama hizmetinin aktif hale gelmesiyle birlikte beklenenden çok daha fazla talep gerçekleşti ve siteye erişim sıkıntısı yaşandı.

Bir süreliğine durdurulan hizmet gerekli altyapı çalışmaları yapıldıktan sonra geçtiğimiz günlerde tekrar kullanıma sunuldu. 1800’lü yıllara kadar süregelen soy bilgilerini öğrenen vatandaşlar, son günlerde ailelerinde şehit var mı diye merak etmeye başladı.

Vatandaşlar Milli Savunma Bakanlığı Sitesinde Arama Yapıyor

Yaklaşık 200 yıllık soyağaçlarını öğrenen vatandaşlar aile geçmişlerindeki şehit bilgisini sorgulamaya başladılar. 1800’lü yıllardan bu yana ülke tarihinde çok sayıda savaş ve operasyon yaşanmış olması insanlarda bu duruma olan merakı arttırıyor.

Milli Savunma Bakanlığı’nın sitesine giren vatandaşlar burada yer alan ‘Şehit Listesi’ne adeta akın etmeye başladı. Bakanlığın sisteminde Kırım Savaşı, Osmanlı- Rus Savaşı, Osmanlı-Yunan Savaşı, Trablusgarp savaşı, Balkan Savaşı, Birinci Dünya Savaşı, İstiklal Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit olanların kimlik bilgilerine ulaşmak mümkün.

Şehit Sorgulama Sistemi 2008’de Hizmete Girmişti

Vatandaşların ailelerinde şehit olup olmadığını sorgulamasına rağmen sistemin 10 yıldır aktif olduğunu belirtelim. Ancak soyağacı sorgulama sisteminin aktif hale gelmesiyle beraber MSB’nin sitesindeki şehit listesine girişlerde büyük artış yaşandı.

Ailelerinde geçmiş 200 yıl boyunca yaşanmış büyük savaşlardan birinde şehit olup olmadığını öğrenmek isteyen vatandaşlar http://msb.gov.tr/Personel/SehitleriListele adresinden sorgulama yapabilirler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum