Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SEDDK Ticari Alacak Sigortasında Değişikliğe Gitti

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından devlet destekli ticari alacak sigortasında değişiklik yapıldı. Detaylar haberde;
SEDDK Ticari Alacak Sigortasında Değişikliğe Gitti
HABER GİRİŞ

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından bugün Resmi Gazete’de yayımlanan ilanla Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Sisteminin Tarife ve Talimatları ile Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Tebliğ’de değişikliğe gidildiğini bildirdi.

Böylece küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) yönelik ticari alacak sigortası sunulmasını içeren devlet destekli sistemin işleyişine ilişkin tebliğde düzenlemeler yapıldı.

19 Ekim 2025 tarihli ve 2005/9617 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelikte ibaresinin Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Yönetmeliğinde olarak değiştirildiği belirtildi.

Tebliğde yer alan “iki yıl önce kurulması” ibaresinin “veya sermayesinin çoğunluğuna sahip bir başka tüzel kişiliğin en az iki yıl önce kurulmuş olması” ibaresi olarak değiştirildiği vurgulandı.

Değişikliğe göre “yılda” ibaresi yürürlükten kaldırılarak, aynı alt bentte yer alan “iki yüz elli” ibaresi ise “beş yüz” olarak düzenlendiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu maddeye ikinci fıkradan sonra gelmek üzere fıkra eklendiği ve diğer fıkraların da buna göre teselsül ettirildiğine işaret edildi.

Maddenin mevcut dördüncü fıkrasında yer alan “40’ına” ibaresi “50’sine” olarak, mevcut altıncı fıkrasında yer alan “beşinci” ibaresininse “altıncı” olarak değiştirildiği bildirildi. Aynı maddenin mevcut yedinci ile sekizinci fıkralarınınsa yürürlükten kaldırıldığı açıklandı.

Aynı tebliğin 7’nci maddesinin üçüncü fıkrasının başına, “Merkez doğrudan poliçe düzenleyebilir.” ifadelerinin eklendiği paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın