Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SEDDK Başkanı: Hasar Ödemeleri Milyarlara Ulaşacaktır

SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, deprem bölgesindeki önlemler ve yapılan ödemeler hakkında açıklamalarda bulundu.
SEDDK Başkanı: Hasar Ödemeleri Milyarlara Ulaşacaktır
HABER GİRİŞ

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na (DASK) 215 bin hasar duyurusunda bulunulduğunu belirten Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı, deprem bölgesinde 1 milyon 700 bin kişinin hayat sigortası olduğunu ve 850 milyon TL’lik bir tazminat ödemesi yapılmasını beklediklerini söyledi. Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyüklüğünü şöyle özetledi:

“DASK 2000’de kuruldu. 20 yılda toplam DASK’ın açılmış dosya sayısı 115 bin adet. ‘Asrın felaketi’ dediğimiz depremdeki tahmini beklediğimiz dosya sayısı 600 bin adet. Dolayısıyla buradaki hasar ödemeleri tabii ki milyarlara ulaşacaktır.”

SEDDK Başkanı, bu noktada Elazığ depremini örnek gösterdi. Elazığ’da açılan dosya sayısı 30 binken ödenen rakam yaklaşık 35 milyon TL civarındaydı. 600 bin adet hesaba katıldığında ortaya çok daha büyük bir rakam çıktığına işaret etti.

SEDDK Başkanı, kaskoya 1 milyar lira, ticari iş yerleri için de 12 milyar lira olmak üzere sektörün 13 milyar liralık karşılık ayırdığını dile getirdi. Depremin ardından dev bankalar ve kredi derecelendirme kuruluşları da milyarlarca dolarlık tahminlerde bulundu.

Örneğin Morgan Stanley, depremin yarattığı konut stoku zararını 24 milyar dolar (gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 2,9’u) düzeyinde hesaplarken Fitch Ratings, sigortalanabilir kayıpların 4 milyar doları aşabileceğini tahmin etmişti.

GCM Yatırım Banner

Eroğlu, sigorta sektörü olarak tüm risk hesaplamaları için çeşitli modellemeler yaptıklarını kaydederek şöyle değerlendirmede bulundu:

“İnanın bizim yaptığımız modellemelerin çok çok ve kat kat üzerinde bir afetle karşı karşıyayız. Hakikaten çok çok büyük bir felaket. Bundan dolayı da hepimize kolaylıklar diliyorum. Böyle büyük ve geniş coğrafyada olan bir felakette sigortayı düzenleyen ve denetleyen kurum olan SEDDK olarak biz de önceliğimizi ve odağımızı, sigortalılarımızın hak ve menfaatlerini korumaya ayırdık ve tüm çalışmalarımızı bu yönde tamamladık.”

DASK ile beraber depremin ilk gününden itibaren sigortalıların teminat açığı oluşmaması için çeşitli önlemler aldıklarını aktardı. Alınan önlemler arasında depremzedelerin tahsilat ve poliçe işleriyle uğraşmaması için tarihlerin uzatılması olduğunu belirtti.

Zorunlu trafik sigortalarında gecikme cezasını Mayıs’a kadar kaldırdıkları bilgisini de paylaştı. Şu anda deprem bölgesinde 1 milyon 129 bin DASK poliçesi ve toplam 2 milyon 150 bin civarında konut olduğunu belirterek bunun yaklaşık yüzde 50’sinin sigortalı olduğunu aktardı.

DASK’ın ilk 24 saatte hemen hasar tespit yapıp tazminat ödemeye başladığını kaydeden Eroğlu, bölgedeki 2 milyon üstü konutun yanında 3 milyon 150 bin araç bulunduğunu ve teminatların ödenmeye başladığını vurguladı.

Verdiği bilgiler arasında deprem bölgesinde 1 milyon 700 bin kişinin hayat sigortası olduğu ve 850 milyon TL’lik tazminat ödemesi beklentisi de yer aldı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.